Listowanie to operacja, która powoduje wyświetlenie zawartości wybranego katalogu. W przypadku jeśli listowanie będzie wyłączone, to podczas próby wywołania zawartości katalogu zostanie wyświetlony błąd 403. Listowanie katalogu konfigurujesz za pomocą pliku .htaccess utworzonego na serwerze FTP w katalogu, którego polecenie ma dotyczyć.
Funkcja listowania zawartości katalogu jest szczególnie użyteczna w sytuacji, kiedy bezpośrednio ze strony WWW chcesz umożliwić ściąganie wielu plików bez potrzeby każdorazowego wykonywania dokumentu HTML, zawierającego odnośniki do udostępnianych zasobów. Za konfigurację listowania odpowiadają trzy parametry:
- Options +Indexes – włączenie listowania zawartości katalogu,
- HeaderName – nazwa pliku zawierającego nagłówek generowanej listy,
- ReadmeName – nazwa pliku z dolną częścią strony/listy.
Przygotowany kod wklej do pliku .htaccess i następnie opublikuj go w wybranym katalogu na serwerze:
Przykład włączenia listowania zawartości katalogu:
Options +Indexes
RewriteEngine Off Options +Indexes
Postępując analogicznie, możemy zabronić listowania zawartości katalogu:
Options -Indexes
Przykład włączenia listowania zawartości wraz ze zdefiniowaniem plików nagłówka oraz stopki:
Options +Indexes HeaderName top.htm ReadmeName bottom.htm
Czy na serwerze w działa IndexIgnore?
Na serwerach w home.pl dyrektywa IndexIgnore nie jest obsługiwana. Poniżej wyjaśnienie na przykładzie do czego służy dyrektywa IndexIgnore.
IndexIgnore *gif *jpg *.png .?* g*
Dyrektywa IndexIgnore powoduje, że wskazane pliki z rozszerzeniem GIF, JPG, PNG oraz wszystkie pliki rozpoczynające się od kropki (np. .htaccess) oraz na literę “G” zostaną ukryte podczas listowania katalogu przed niepowołanymi osobami. Pamiętaj, że podany powyżej przykład nie zadziała na serwerze w home.pl, gdyż ta dyrektywa nie jest obsługiwana.