Ponad 100+ narzędzi przydatnych w Content Marketingu
lechowski / 24.01.2021

Ponad 100+ narzędzi przydatnych w Content Marketingu

Nieważne czy marketing treści to dla Ciebie chleb powszedni, czy content marketing poznałeś dopiero niedawno. Wymienione przez nas narzędzia usprawnią pracę każdemu. Skorzystają na nich graficy, copywriterzy, bloggerzy oraz każdy, kto na co dzień ma styczność z treścią online. Jesteśmy strasznie dumni, że wśród nich znalazło się aż 12 firm z Polski. Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że „Polak potrafi!”.

Narzędzia podzieliliśmy na 11 kategorii: szukanie pomysłów, organizacja myśli i pracy, zbieranie danych, optymalizacja contentu, tworzenie contentu, media społecznościowe i interakcja z odbiorcami, wysyłka mailem, promocja, oprawa graficzna, automatyzacja marketingu i onboarding oraz SEO/SEM.


SPIS TREŚCI

 1. szukanie pomysłów,
 2. organizacja myśli i pracy,
 3. zbieranie danych,
 4. optymalizacja contentu,
 5. tworzenie contentu,
 6. media społecznościowe i interakcja z odbiorcami,
 7. wysyłka mailem,
 8. promocja,
 9. oprawa graficzna,
 10. automatyzacja marketingu i onboarding,
 11. SEO/SEM.
Ponad 100+ narzędzi przydatnych w Content Marketingu

Szukanie pomysłów:

 1. Quora - Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie, Quora jest miejscem gdzie możesz je zadać. Serwis jest głównie anglojęzyczny, pozwala także na śledzenie ciekawych tematów oraz dyskusji.
 2. Wisidio - Serwis podobny do Quora i posiada polskie korzenie! Użytkownicy zadają różne pytania przypisane do konkretnych kategorii np. marketing, USA, fitness. Każdy jest w stanie na nie odpowiedzieć, zaś osoby z największą liczbą wartościowych odpowiedzi są odpowiednio wyróżniane.
 3. Quick Sprout - Początkowo to narzędzie miało pomagać w analizie Twojej strony internetowej. Kto jednak powiedział, że nie możesz sprawdzać stron konkurencji? Analizując konkurencję koniecznie sprawdź w zakładce „social media”, która treść na ich stronie cieszyła się największym zainteresowaniem odbiorców!
 4. Portent Title Maker - Super narzędzie do tworzenia chwytliwych tytułów. Póki co tylko w języku angielskim, ale może posłużyć również jako inspiracja dla tych polskich.
 5. Blog Topics Generator - Podobne narzędzie do Portenta, tym razem od Hubspota. Zamiast jednego słowa kluczowego podajesz 3 i.. czekasz na listę proponowanych tytułów. Również dostępne tylko w wersji angielskiej.
 6. LinkedIn Pulse - To źródło branżowych wiadomości dopasowanych do Twoich zainteresowań. Pozwoli Ci znaleźć atrakcyjne treści oraz dyskutować na popularne tematy z wieloma światowymi profesjonalistami.
 7. Listly - Dzięki niemu stworzysz różnorakie listy, dodasz do nich zdjęcia, poprosisz wybrane osoby o opinie etc. Możesz tworzyć listy prywatne lub publiczne, udostępniać je w social media lub na swojej stronie internetowej za pomocą iframe’a.
 8. Google Trends - Jeśli potrzebujesz sprawdzić jak zmieniały się trendy w wyszukiwaniu konkretnych fraz w Google z biegiem czasu i zależnie od lokalizacji, to jest to właściwe miejsce. Pamiętaj, że zapytania użytkowników są bardzo zależne od ich potrzeb, więc możesz zauważyć wzrosty lub spadki zainteresowania danym aspektem.
 9. Pocket - Znalazłeś coś fajnego, ale nie masz teraz czasu tego przeczytać? Sprawdź pocket. To narzędzie, które pomaga zapisać artykuły, które później chcemy przeanalizować.

Organizacja myśli i pracy:

 1. Trello - Proste i intuicyjne narzędzie do organizacji pracy. To rozbudowana wirtualna tablica, na której tworzymy listy z zadaniami. W łatwy sposób pomaga dzielić się zadaniami i dyskutować nad konkretnymi elementami projektów.

 2. Asana - Asany używam na co dzień w pracy i uważam ją za bardzo praktyczne i intuicyjne narzędzie. Jest darmowa w przypadku mniej niż 15 użytkowników, dlatego też idealnie sprawdzi się dla małych zespołów.

 3. Evernote - Proste narzędzie do robienia wszelakich notatek. W prosty sposób zamienisz je w prezentacje, dodasz do nich zdjęcia lub odpowiednio je ze sobą powiążesz.

 4. Google Keep - Swoją funkcjonalnością przypomina Evernote, jest jednak narzędziem, które bardziej przyda się do mniejszych notatek, listy zadań etc. Świetne przy podziale obowiązków.

 5. Todoist - Ostatni polecany przeze mnie program do zarządzania projektami i robienia list zadań. Darmowy dla małych grup (do 5 osób) i z pewnymi ograniczeniami, płatny w wersji premium i dla firm.

 6. Dropbox - To wirtualny dysk do przechowywania danych. Pliki grupować można w foldery, które albo udostępnimy tylko nam, albo podzielimy się też z innymi. Doskonałe narzędzie do pracy jak i do wykorzystania do użytku prywatnego.

 7. Google Drive - Wirtualny dysk od Google. Podobnie jak w Dropbox, możesz na nim przechowywać pliki w dowolnych formatach i dzielić się nimi ze znajomymi.

 8. WeTransfer - Potrzebujesz przesłać komuś szybko duży plik, który nie przejdzie przez maila? WeTransfer jest więc idealnym serwisem dla Ciebie. W darmowej, podstawowej wersji możesz przesłać pliki do 2GB.

 9. Google Calendar - Kalendarz od Google przypomni Ci o zaplanowanym spotkaniu, pozwoli również zobaczyć jakie plany na nadchodzące dni mają Twoi współpracownicy. W prosty sposób pozwala rozłożyć pracę w czasie i poinformować o swoich „zajętościach” innych.

Zbieranie danych:

 1. Survio - Darmowe narzędzie do tworzenia ankiet, z darmowymi szablonami do wyboru. Dzięki niemu zbadasz zadowolenie klientów, opinię Twoich pracowników oraz wiele innych.
 2. Survicate - To aplikacja która pozwala uruchamiać na stronie precyzyjnie targetowane, kontekstowe ankiety. Zebrane za ich pomocą informacje można wykorzystać do doskonalenia działań marketingowych i poprawy  doświadczenia użytkowników.
 3. Survey Monkey - Przydatne i funkcjonalne narzędzie do tworzenia ankiet. W wersji podstawowej (pakiet basic) jest darmowe, za kolejne trzeba zapłacić.
 4. Google Consumer Barometer - Statystyki Google na temat świata online, robienia zakupów online, dostępu do Internetu etc. W wygodny sposób podzielone ze względu na kraje.
 5. Google Public Data Explorer - Strona daje nam dostęp do przeróżnych statystyk i danych publicznych, w tym na przykład tych opublikowanych przez Eurostat albo Bank Światowy.

Optymalizacja contentu:

 1. Google AdWords Keyword Planner - Darmowa strona do sprawdzania popularności określonych słów kluczowych. Podpowiada też nowe, pasujące do danej kategorii.
 2. Keyword Tool - Alternatywa dla Keyword Plannera. W końcu im więcej stron tego typu, tym lepiej  W przeciwieństwie do usługi Google, nie potrzebujemy zakładać konta, dostępna jest dla każdego.
 3. All in One SEO Pack - Świetna wtyczka WordPressowa, którą uwielbiam za niezwykłą prostotę użycia i wysoką skuteczność. Trafny wybór dla osób, które stawiają na optymalizację strony pod względem wyszukiwarek internetowych.
 4. WordPress SEO by Yoast - To kolejna bardzo funkcjonalna wtyczka dla WordPressa do optymalizacji strony pod względem SEO. Podobnie jak All in One, jest darmowa.

Tworzenie contentu:

 1. Google Docs - Office w wydaniu Google. W skład dostępnych narzędzi wchodzą Dokumenty, Arkusze, Prezentacje i Formularze. Świetne do wspólnej pracy nad dokumentem przez kilka osób symultanicznie.
 2. E.gg Timer - Prosta w obsłudze strona pozwalająca zmierzyć czas pracy. Chcesz pracować non stop przez godzinę? Nastaw Egg timer, który przypomni Ci kiedy czas minie. Egg Timer pozwala też na ustawienie interwałów.
 3. Toggl - Narzędzie pozwalające sprawdzić ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na daną czynność/projekt. Szczególnie przydatne dla freelancerów i osób pracujących w domu.
 4. Grammarly - Strona, która pomoże Ci opanować angielską gramatykę. Sprawdza poprawność zdań 10 razy lepiej niż Word. Przydatna dla tych, którzy tworzą teksty nie tylko po polsku.
 5. Desk - Świetna aplikacje na Maca, usprawniająca produktywność twórczą. Pozwoli Ci się skupić na samym pisaniu, „blokując” dostęp do rzeczy, które mogą Cię rozpraszać. Płatna.
 6. SelfControl - Ma bardzo podobne zastosowanie co Desk, z tym wyjątkiem, że jest darmowa. Również tylko dla użytkowników produktów firmy Apple.
 7. Cold Turkey - Nie masz Maca? Spróbuj darmowe narzędzie dla użytkowników Windowsa. Dzięki niemu możesz blokować tylko wybrane strony, zostawiając np. te, z których musisz korzystać podczas pisania.
 8. WordPress Distraction Free Writing - Masz stronę na WordPressie? Świetnie. Zastanów się więc nad włączeniem dodatkowej usługi WordPressa, która pozwoli skupić Ci się jedynie na pisaniu.

Media Społecznościowe i interakcja z odbiorcami:

 1. Buffer - Aplikacja pozwalająca na planowanie postów w mediach społecznościowych, takich jak np. Facebook, czy Twitter. Znacznie ułatwia życie każdego kto publikuje treść w social media.
 2. Sprout Social - Kolejne narzędzie do planowania publikacji w social media. Za jego pomocą można publikować na Facebooku, Twitterze, Google+, LinkedIn i Feedly.
 3. HotSuite - To jedno z najbardziej popularnych narzędzi planujące posty w mediach społecznościowych. Opcja premium jest odpłatna.
 4. Topsy - Płatna strona plasująca treści i trendy w mediach społecznościowych. Pozwala również znaleźć influencerów na podstawie konkretnych słów kluczowych.
 5. Social Crawlytics - Darmowe narzędzie, które mierzy tzw. sygnały społecznościowe, czyli np. ruch, linki i pozycję. Dzięki niemu zidentyfikujesz również influencerów w Twojej branży.
 6. Prowly - Prowly ułatwia zarządzanie bazami mediów, tworzenie newsów i informowanie o nich dziennikarzy. Za pomocą aplikacji, w zaledwie 10 minut samodzielnie zaprojektujesz i uruchomisz swoje biuro prasowe online.
 7. Brand24 - Sprawdzone i popularne narzędzie do monitoringu Internetu i mediów społecznościowych. Dzięki niemu dowiesz się co o Twojej firmie mówi się w świecie online. To również narzędzie do pomiaru natężenia szumu, który pojawia się na temat określonego produktu, słowa kluczowego lub marki. 
 8. SentiOne - Najbardziej znany w Polsce konkurent Brand24 do monitorowania sieci. Nim również sprawdzisz wizerunek marki w Internecie. Dostępna darmowa wersja testowa.
 9. Alerty Google - Jak sama nazwa narzędzia wskazuje, powiadomi Cię o nowo powstałych materiałach w obrębie danych słów kluczowych. Przykładowo możesz tym narzędzie monitorować swoją markę lub konkurencję.
 10. Mention - Kolejne bardzo dobre narzędzie do monitorowania sieci. Posiada konto darmowe, na którym możemy monitorować jedną frazę.
 11. Facebook Open Graph Object Debugger - Zdjęcie do Twojego wpisu nie wyświetla się na Facebooku? A może zmieniłeś je, a portal nadal pokazuje to stare? Problem rozwiąże wewnętrzne narzędzie Facebook’a – Object Debugger.
 12. RiteTag - Świetne narzędzie, głównie dla użytkowników Twittera, które pozwoli Ci przeanalizować hashtagi, które chcesz użyć we wpisie. Oceni też długość Twojego wpisu i zaalarmuje Cię, gdy będzie za długi.
 13. Sotrender - Narzędzie służące do analizy profili w mediach społecznościowych. Darmowa wersja próbna, później już od 49zł/miesiąc.
 14. Hello bar - Dyskretny pasek, który wrzucisz na stronę internetową, który w prosty sposób pozwoli Ci np. na odesłanie do konkretnego landing page’a lub zapisu na newsletter.
 15. Disqus - Widget na stronę pozwalający dodać funkcję komentarzy. Bardzo powszechnie używany, pozwala na komentowanie poprzez swoje konto Disqus, dzięki czemu użytkownicy nie muszą się logować i podawać swoich danych na każdej stronie z osobna.

Wysyłka mailem:

 1. Gmail - Niekwestionowany lider skrzynek emailowych. Bardzo funkcjonalny i intuicyjny. Jest też świetnie zintegrowany z innymi usługami Google np. Google Drive, Docs lub Calendar.
 2. Mailchimp - Jeden z najbardziej popularnych serwisów do wysyłki maili na świecie. W użytkowaniu super intuicyjny, ale mimo swojej prostoty ma ogromne możliwości: od testów A/B przez personalizacje, segmentację odbiorców, analizę statystyk, po nawet funkcjonalności będące namiastką Automatyzacji Marketingu.
 3. Freshmail - Nasz rodzimy rywal Mailchimpa. Jego ogromną zaletą w stosunku do Mailchimpa jest możliwość odmiany wyrazów, co pozwala wysyłać lepiej spersonalizowane maile. Serwis super przyjazny odbiorcom, każdy z nim sobie poradzi!
 4. Getresponse - Kolejny serwis do wysyłki mail, który polecamy. Jesteśmy dumni, że takie serwisy jak Getresponse pochodzą właśnie z Polski. Serwis ma rozbduowane możliwości, od wysyłki maili, testów A/B po budowanie landing Page i kolejkowanie wysyłek zależnie od czynności jakie wykona odbiorca. Podobnie jak dwa powyższe serwisy narzędzie jest super intuicyjne.
 5. Sidekick - Świetne narzędzie od Hubspota do monitorowania otwieralności maili (bez wiedzy odbiorcy). Darmowe do 200 otwarć na miesiąc, później płatne. Za każdym razem, gdy ktoś otworzy Twoją wiadomość zostaniesz o tym poinformowany. Sidekick rozróżnia też otwarcia na mobilne i komputerowe. Świetnie integruje się z Gmailem.
 6. Yesware - Działa podobnie do Sidekicka, ale potrafi znacznie więcej. Dzięki niemu na przykład stworzysz personalizowane wzory emaili, stworzysz szablony wiadomości lub będziesz mógł monitorować otwarcia załączników maili lub kliknięć w linki.
 7. Bitly - Nie chcesz załączać długich i nieestetycznych linków? Wspomóż się Bitly. To sprytne narzędzie pozwoli Ci skracać linki, dzielić się nimi oraz śledzić statystyki kliknięć.

Promocja:

 1. Sniply - Pozwala dzielić się wartościowym contentem (niekoniecznie Twoim) dołączając do niego Twoją reklamę, którą sam stworzysz. Wersja podstawowa jest za darmo, później Sniply jest płatne.
 2. Scoop.it - Narzędzie służące do gromadzenia interesujących materiałów i porządkowaniu ich w określony sposób. To również sprawne narzędzie służące promocji własnego contetu. Darmowa wersja testowa.
 3. Facebook Boosted Posts - Opcja Facebooka, dzięki której płatnie wypromujesz swój ciekawy wpis. Nie promuje firmy jako takiej, ale konkretny post. Boostowane wpisy są znacznie bardziej widoczne niż inne rodzaje reklam.
 4. Facebook Grid Tool - Facebook nie będzie płatnie promował wpisów, których grafika składa się z więcej niż 20% tekstu. To narzędzie pozwoli Ci sprawdzić czy mieścisz się w tym przedziale.
 5. StumbleUpon Ads - Platforma reklamowa, która pozwala dotrzeć do wielu odbiorców. W Polsce dopiero się rozwija, ale widać w niej ogromny potencjał.
 6. BuzzBundle - To narzędzie do publikowania wielu wiadomości na różnych portalach społecznościowych. BuzzBundle tworzy różne profile osób publikujących, co pozwala na publikację ogłoszeń, tworzenie postów albo odpowiadanie na pytania jako konkretna persona.
 7. Google AdWords - Jeśli chcesz znaleźć się na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania Google, możesz to uczynić organicznie lub odpłatnie. AdWords odpowiada za płatną promocję Twojej firmy w sieci.

Oprawa graficzna:

 1. 102 darmowe fonty z polskimi znakami - Nasze autorskie zestawienie 102 fontów z polskimi znakami. Must have każdego content marketingowca. Dzięki niemu nie musisz się martwić o fonty bez polskich ogonków.
 2. 40 Sprawdzonych Stron, z których pobierzesz Darmowe Zdjęcia - Nasze kolejne dzieło. Niezastąpiona strona dla tych, którzy szukają stron z darmowymi grafikami (również do komercyjnego wykorzystania).
 3. Canva - Świetne i proste w obsłudze narzędzie do edycji obrazów. Dostępne online co znacznie ułatwia pracę tym, którzy nie chcą lub nie mogą pobierać programów na dysk komputera.
 4. Piktochart - Strona dla „nie grafików”, dzięki której w prosty sposób stworzą infografiki. Działa bardzo intuicyjnie i bez problemu odnajdzie się na niej każdy użytkownik.
 5. Infogr.am - Kolejna darmowa strona do tworzenia infografik oraz innych wizualizacji np. wykresów lub map. Bardzo ułatwia życie, szczególnie tym, którzy nie znają się na obsłudze profejsonalnych programó graficznych.
 6. Timeline - Świetne narzędzie do tworzenia interaktywnych osi czasu. Jest bardzo intuicyjne i bazuje na Excelu/Arkuszach Google. Gorąco polecam!
 7. Gramblr - Uwielbiasz Instagram, ale nie zawsze masz do niego dostęp? Granblr pozwoli Ci na dodawanie insta-zdjęć prosto z komputera!
 8. XMind - Chcesz zwizualizować pewien proces myślowy? Stwórz mapę myśli. XMind nadaje się do tego idealnie. Dostępny jest w wersji darmowej i płatnej.
 9. FreeMind - To nieco prostsza, ale darmowa alternatywa XMind, która działa na wszystkich systemach operacyjnych. Z FreeMind stworzysz nieco gorsze graficznie mapy myśli, ale równie praktyczne.
 10. Issuu - Tworzysz wszelkiego rodzaju publikacje w pdfie? Dzięki Issuu opublikujesz je w Internecie i pozwolisz na łatwe przeglądanie bez konieczności pobierania pliku na dysk.
 11. Pixl - Świetne narzędzie do obróbki zdjęć. Dostępne jako aplikacja, strona internetowa oraz program, który za darmo pobierzesz na Maca lub Windowsa.
 12. Adobe Color CC - Dawny Adobe Kuler. Świetne narzędzie do odpowiedniego doboru kolorów. Teraz już nie musisz martwić się o to czy barwy będą do siebie pasować.
 13. Design Seeds - Szukasz odpowiedniego koloru? Załaduj dowolne zdjęcie a Design Seeds podpowie Ci dopasowaną do zdjęcia paletę kolorów, które zostały w niej wykorzystane.
 14. Shapely - Fajna aplikacja pozwalająca na dodawanie różnorodnych ramek i prostą obróbkę zdjęć. Dostępna za darmo w AppStore. Bardzo intuicyjna.
 15. Tagxedo - Narzędzie do tworzenia chmur tagów. Potrafi samodzielnie wyciągać wyrazy ze stron internetowych. Niestety w większości przypadków ma problemy z polskimi znakami (wyświetlają się innym fontem).
 16. Behappy.me - Zamieniaj cytaty w świetne wizualizacje. Dodawaj do nich ikonki, w prosty sposób zmieniaj fonty. Wyświetlane są polskie znaki.
 17. Meme Builder - Strona, dzięki której szybko stworzysz spersonalizowanego mema. Posiada dużą bazę już istniejących memów, możesz też stworzyć coś nowego.
 18. imgflip - Kolejna strona do tworzenia zarówno memów, jak i gifów. Stworzysz na niej również spersonalizowane wykresy kołowe, czyli tzw. pie charty.
 19. Social Media Image Maker - Świetna strona, dzięki której stworzysz cover photo idealnych wymiarów, ulepszysz wygląd Twojego profilu na LinkedIn oraz wiele innych.
 20. EasyCoverMaker - EasyCoverMaker ma wiele funkcji. Pozwala między innymi na idealne dopasowanie Twojego cover photo i zdjęcia profilowego na Facebooku.
 21. Social image resize tool - Świetna strona, za pomocą której szybko zoptymalizujesz zdjęcie pod kątem określonego portalu społecznościowego. Podpowie Ci jaki rozmiar powinno mieć zdjęcie na Facebooku, Twitterze lub innej platformie społecznościowej.
 22. ThingLink - Pozwala tworzyć interaktywne grafiki oraz filmy. Wersja podstawowa jest za darmo, za te bardziej rozbudowane trzeba zapłacić. Bardzo intuicyjna obsługa.
 23. Awsome screenshot - Proste i darmowe narzędzie do robienia zrzutów ekranu. Działa jako dodatek do przeglądarki (Firefox, Chrome lub Safari) i pozwala na zrzut całego ekranu lub jego części. Pliki można zapisać na dysku, pobrać lub zapisać tymczasowo.

Automatyzacja marketingu i onboarding:

 1. SALESmanago - Polskie narzędzie do automatyzacji marketingu. Dzięki niemu przeanalizujesz ruch na Twojej stronie oraz wyślesz spersonalizowane emaile.
 2. Hubspot - Świetne, jednak bardzo kosztowne narzędzie do automatyzacji marketingu. Światowy lider, który jest szczególnie polecany dużym firmom.
 3. Marketo - Największy konkurent Hubspota. Również bardzo kosztowny, ale warty uwagi. Jest też zwycięzcą „2014 CRM Watchlist Award”. Przeznaczony głównie dla dużych i średnich firm.
 4. Interkom.io - System onboardngowy, którypomaga we właściwym wdrożeniu użytkowników we wszelkiego rodzaju narzędzia SaaS’owe. Jest ono także przydatne w angażowaniu użytkownika w trakcie korzystania z Twojego produktu.

SEO/SEM:

 1. OpenLinkprofiler - Naszym zdaniem najlepszy darmowy serwis do analizy backlinków danego adresu www. Baza linków aktualizowana jest codziennie.
 2. SEMSTORM - Pozwoli Ci określić zarówno Twoje słowa kluczowe, jak i te wykorzystywane przez konkurencje. Odpowiednio je też przeanalizuje.
 3. SerpMonser - Pozwala na określenie Twojej pozycji w wyszukiwarkach internetowej. Darmowy w wersji podstawowej, która pozwala Ci monitorować 1 domenę z 3 słowami kluczowymi przez 6 miesięcy. Większy pakiet możliwości gwarantuje wersja odpłatna.
 4. Ahrefs - Bardzo przydatna strona, która za darmo sprawdzi liczbę Twoich backlinków. Aktualizacja baz danych następuje co 15 minut.
 5. Webmasters tools - Darmowe narzędzie od Google, dzięki któremu pobierzesz dane na temat Twojej strony internetowej oraz utrzymasz ją w dobrej kondycji.
 6. Shopify E-commerce Report - Jeśli prowadzisz sklep internetowy, strona ta stworzy dla Ciebie darmowy raport pokazujący Twoje wyniki w sieci np. obecność w mediach społecznościowych.
 7. Landingi - Landingi pozwolą Ci zbudować landing page oraz sprawdzić jego powodzenie w sieci. Usługa płatna 99zł/miesiąc, dostępna 2-tygodniowa darmowa wersja próbna.
 8. Google Analytics - Świetne, darmowe i najbardziej popularne narzędzie do analizy Twojej strony internetowej. Znakomicie współgra też z innymi narzędziami od Google, w tym z Google AdWords.
 9. Crazy Egg - „Mapa ciepła” strony internetowej. Pozwala określić co na niej przykuwa uwagę, a co jest ignorowane przez odbiorcę. Darmowa wersja próbna, później usługa płatna (już od 9$/miesiąc).
 10. Open Site Explorer - Za darmo zbada autorytet danej strony i jej najbardziej popularne elementy. Przydatny również podczas obserwowania konkurencji.
 11. Visual Website Optimizer - Znakomity serwis do testów A/B na stronie. Początkowo darmowy, później płatny (ceny zaczynają się już od 49$ za miesiąc).