lechowski / 09.02.2021

Plosxom 1.06

Plosxom to opensourcowy (licencja GNU GPL lub Artistic License), napisany w PHP system do blogowania, przeznaczony przede wszystkim dla osób prywatnych lub firm prowadzących swoje blogi. Nie wymaga bazy danych – wpisy i komentarze składuje w plikach. Jest też łatwo rozbudowywalny dzięki modularnej strukturze oraz wtyczkom (pluginom).

Warto tu także wspomnieć o przejrzystym, zunifikowanym interfejsie programistycznym (API), ułatwiającym ich tworzenie, konfigurowanie, instalację i aktualizację. Wygląd (layout) witryny utworzonej z użyciem Plosxom opiera się natomiast na systemie szablonów (ang. templates) Smarty (http://smarty.php.net).

Zarządzanie postami jest możliwe zarówno za pomocą wygodnego panelu administracyjnego, jak i przy użyciu dowolnego menedżera plikowego (np. Midnight Commander, Total Commander, WS-FTP), potrafiącego przesyłać (uploadować) pliki na serwer za pomocą FTP czy SSH (SCP). W tym drugim przypadku po prostu kopiujemy, przenosimy i kasujemy wpisy pomiędzy katalogami określającymi kategorie. Jest także możliwość zarządzania blogiem opartym na Plosxom w architekturze klient-serwer, przy użyciu protokołu XML-RPC.

W najnowszej wersji systemu Plosxom, noszącej numer 1.06, dodano dwa nowe pluginy: youtube oraz admin i rozbudowano parę pozostałych (m.in. technorati, tagcloud, feed, access i page). Uporządkowano także strukturę plików projektu oraz kod szablonów, zaktualizowano dokumentację oraz usunięto parę błędów.

Plosxom - strona projektu: http://code.google.com/p/plosxom/