6 kłamstw firmy SEO, na które musisz uważać
lechowski / 06.12.2020

6 kłamstw firmy SEO, na które musisz uważać

Na efekty związane z pozycjonowaniem w niektórych przypadkach trzeba czekać bardzo długo. Walka o pozycje, które zmieniają się jak w kalejdoskopie oraz nieuchwytność działań składających się na SEO powoduje, że przedsiębiorcy tak naprawdę nie wiedzą, na czym polega optymalizacja serwisu oraz osiągnięcie widoczności w wynikach wyszukiwania pod określone słowa kluczowe. Wyobrażenia i domysły skutkują powstawaniem wielu mitów dotyczących firm SEO. A część z nich wychodzi z ust osób zajmujących się pozycjonowaniem. Branża SEO codziennie musi walczyć z mylnymi przekonaniami, by zyskać nowych klientów. Jakie są najpopularniejsze kłamstwa dotyczące pozycjonowania?

Firmy SEO nie muszą poznawać branży w której działasz

Utarło się przekonanie, że agencje zajmujące się pozycjonowaniem powinny posiadać doświadczenie wyłączenie we wdrażaniu skutecznych strategii związanych z optymalizacją stron i zdobywaniem wysokiej pozycji. Jednym słowem – pozycjoner musi znać tylko na działaniach SEO. Nie jest to prawda.

Przygotowanie odpowiednich zaleceń optymalizacyjnych wymaga poznania branży, w której działa klient. Często nawyki konsumentów mają kluczowe znaczenie dla powodzenia procesu związanego z pozycjonowaniem. Ogromną rolę może odgrywać konkurencja lub jej brak. Jeśli przedsiębiorca, który korzysta z usług firmy SEO, sprzedaje unikalne produkty, dość łatwe stanie się uzyskanie wysokich pozycji w rankingu dla Jego strony internetowej. Istnienie wielu konkurentów, posiadających wsparcie pozycjonerów, implikuje przeprowadzenie dokładnej analizy i zastosowanie takich działań, które będą efektywne i pozwolą zrealizować założone cele biznesowe. Indywidualnie podejście do każdego klienta to jeden z ważniejszych czynników, które wpływają na końcowy sukces.

Branża SEO może zagwarantować pierwszą pozycję w Google

Żaden pozycjoner nie może zagwarantować określonej pozycji w wynikach wyszukiwania. Na ranking mają wpływ różne czynniki, których Google nie chce zdradzić. Branża SEO nigdy nie może być pewna co przyniesie aktualizacja algorytmów wyszukiwania. Dlaczego?

Po pierwsze, terminy update’ów nie są zapowiadane. Nigdy nie wiadomo kiedy nastąpią zmiany. Po drugie, przeprowadzając pewne testy można sprawdzić, które elementy mają wpływ na pozycje w wynikach wyszukiwania. Jest to jednak proces długotrwały. A Google wciąż wprowadza aktualizację w algorytmach, zatem działania, które były skuteczne kilka lat temu dzisiaj się już nie liczą.  Są firmy, przy których nawet kilka lat to za mało by osiągnąć pierwszą pozycję w wyszukiwarce, warto wówczas połączyć SEO z innymi działaniami, gdyż może to przynieś znacznie lepsze rezultaty.

Treści mają drugorzędne znaczenie

Wiele osób myśli, że użytkownicy nie czytają treści zamieszczonych na stronach internetowych. Często zdarzają się więc duplikaty tekstów, powielanych z różnych źródeł. W przypadku e-sklepów powszechne stało się zamieszczanie opisów pochodzących z witryn producentów. Skuteczne firmy SEO zachęcają swoich klientów do przygotowywania unikalnych opisów. Być może internauci nie zwracają większej uwagi na to, czy treści na stronie nie zostały skopiowane od konkurencji. Pamiętaj jednak, że oryginalność tekstów jest rozpatrywana przez algorytmy wyszukiwarki. Za kopiowanie można otrzymać karę i zostać usuniętym z wyników wyszukiwania. Najlepsze agencje SEO wiedzą, że warto łączyć SEO z Content Marketingiem .

Liczy się wyłącznie ilość linków

Branża SEO już wielokrotnie przeszła kilka rewolucji. Jeszcze do niedawna tworzenie systemu wymiany linków (strona A linkuje do strony B, a B do A) było powszechnie stosowaną praktyką, a co ważniejsze takie działania przynosiły wymierne efekty. Google postanowiło zawalczyć z odnośnikami niskiej jakości, wprowadzając algorytm Pingwin. Od tego czasu nie liczy się już liczba linków prowadzących do serwisów, ale ich jakość. Obecnie firmy SEO stosują kompleksowe działania, kreatywny link building, który ma pomóc w zdobyciu wartościowych odnośników do strony.

SEO rozwiązuje wszystkie problemy e-commerce

Zastanów się, czy dobrze rozumiesz, na czym polegają usługi SEO. Wielu przedsiębiorców sądzi, że inwestycja w automatyczne pozycjonowanie stron wiąże się z uzyskiwaniem wyższych przychodów ze sprzedaży. Jest to błąd.

Firmy SEO zajmują się wypracowaniem widoczności w wynikach wyszukiwania. Zajęcie miejsca w Top10 nie gwarantuje jednak wzrostu zysków. Ruch na stronie z pewnością wzrośnie, liczba użytkowników zaglądających do serwisu będzie znacznie wyższa, ale to nie oznacza, że wszyscy odwiedzający staną się kupującymi. Czasami przyczyny niskiej sprzedaży tkwią w czynnikach związanych z tradycyjnym handlem – ceny są wysokie, produkty nie spełniają oczekiwań klientów, a proces zakupowy jest za bardzo skomplikowany. Pomyśl o tym zanim winę za niepowodzenia zrzucisz na SEO. Widoczność w wynikach wyszukiwania daje Ci możliwość dotarcia do klientów, ale Ty musisz ją wykorzystać :)

Firmy SEO nie muszą mieć specjalistycznej wiedzy

Prawda jest taka, że każdy może podejmować działania związane z pozycjonowaniem stron www. Jeśli sądzisz, że jako właściciel serwisu posiadasz wystarczającą wiedzę, aby realizować skuteczną strategię SEO, podejmij się jej realizacji. Musisz jednak mieć na względzie, że pozycjonerzy są na bieżąco ze wytycznymi Google’a, śledzą trendy w branży SEO oraz odznaczają się doświadczeniem w optymalizacji serwisów. Podejmując samodzielne działania, licz się z możliwością niepowodzenia. Przyjęcie niewłaściwych metod pozycjonowania może się wiązać z usunięciem z rankingu lub spadkiem na bardzo odległą pozycję. Skutki popełnionych błędów mogą być dla Ciebie i Twojego serwisu niezwykle dotkliwe.