Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych  – SEO; - pozycjonowanie, są to procesy zmierzające do osiągnięcia jak najwyższej pozycji w SERP'ach.
lechowski / 19.02.2021

Mikrodane w e-commerce – dlaczego Google ich potrzebuje?

Co to są mikrodane?

Mikrodane to schematy danych strukturalnych, które są także nazywane metadanymi. Google oraz inne platformy internetowe mogą w ten sposób łatwo zbierać informacje o Twojej witrynie dzięki zachowaniu ich schematu zgodnego ze wskazaniami http://schema.org/Product.

Aby łatwiej zrozumieć czym są mikrodane produktowe można je porównać do tagów “meta” opisujących daną podstronę, czyli meta title oraz meta description – to dzięki nim roboty wyszukiwarki mogą w łatwy sposób zindeksować odpowiednie opisy Twoich stron.
Aktualnie Google wspiera mikrodane odnośnie dostępności oraz ceny Twoich produktów.

  Jak mikrodane są wykorzystywane?

  Skupiając się na przykładzie Google – mikrodane służą do weryfikacji czy informacja o Twoich produktach zawarta w pliku produktowym importowanym do Google Merchant Center jest zgodna z tym co prezentujesz użytkownikowi na swojej witrynie. Google aby zapewnić należytą jakość swojej usługi stara się zadbać o to aby dane prezentowane w systemie reklamowym np. Product Listing Ads były skorelowane z miejscem przekierowania użytkownika – czyli Twoją stroną produktową. Brak tej korelacji może powodować tymczasowe odrzucenie Twoich produktów w reklamach Google.
  Poprawne wdrożenie mikrodanych oraz włączenie opcji “Automatyczna aktualizacja produktów” w Google Merchant Center spowoduje, że do czasu ponownej aktualizacji pliku produktowego, cena i dostępność będą pobierane przez Google bezpośrednio z Twojej witryny. Zapewni to prezentowanie możliwie najświeższych danych dla użytkownika oraz zapobiegnie powstaniu “luki” pomiędzy aktualizacją produktów na stronie a ich stanem w pliku produktowym.

   Jak mikrodane współpacują z feedem?

   Plik produktowy jest niezbędny do prowadzenia kampanii produktowych w Google. Jego częsta aktualizacja jest teraz jeszcze bardziej istotna ponieważ Google chcąc zachować wysoką jakość swoich usług będzie skrupulatniej przyglądał się produktom i do tego właśnie potrzebuje mikrodane – które ułatwią proces skanowania strony produktowej przez roboty Google.

   Na ten moment wdrożenie mikrodanych nie jest konieczne a jedynie rekomendowane przez Google, można jednak przypuszczać, że w niedługim czasie ich implementacja będzie obowiązkowa. Dlatego już w tym momencie warto pomyśleć zarówno o wdrożeniu mikrodanych ale przede wszystkim o pliku produktowym o możliwie najwyższej jakości, który zminimalizuję szanse na zawieszenie produktów w reklamach oraz daje znacznie większe możliwości kontroli nad wieloma parametrami produktów.

    Co zrobić aby
    rozwiązać problem “brakujące mikrodane”

    Przede wszystkim należy pamiętać, że na tą chwilę (2016-04-25) są to tylko rekomendacje, które Google stara się wprowadzić. Jeżeli Twój plik produktowy jest aktualizowany odpowiednio często (zalecana jest aktualizacja 3 razy dziennie) wtedy tak naprawdę nie musisz się niczym martwić. Aby na jakiś czas zapomnieć o brakujących mikrodanych wystarczy w ustawieniach konta Google Merchant Center wyłączyć “Automatyczną aktualizację produktów”.

    Rekomendujemy aby w pierwszym kroku zadbać o swój plik produktowy a dopiero potem rozwijać swoją witrynę o mikrodane. Skąd takie podejście? Mikrodane obejmują tylko cenę oraz dostępność produktów, które Google potrzebuje przede wszystkim do poprawnego ustalenia poziom ceny i pozycji reklamy. Dla użytkownika końcowego te dane są oczywiście także istotne, nie możemy jednak zapomnieć o odpowiednim tytule czy aktualnym zdjęciu produktowym a to zapewni nam tylko dobrze przygotowany i zarządzany plik produktowy.

    Samo wdrożenie mikrodanych polega na modyfikacji kodu źródłowego stron produktowych, należy umieścić na nich właściwe znaczki zgodne ze schematem: http://schema.org/Product. Szczegółowy opis jak to zrobić poprawnie można znaleźć w naszym artykule: Poradnik krok po kroku: przykład wdrożenia mikrodanych

    Jeżeli wdrożyłeś już mikrodane, możesz w łatwy sposób zweryfikować ich poprawność korzystając z przygotowanego przez Google narzędzia.