lechowski / 03.05.2021

Strony WWW / Chcesz mieć własną stronę internetową?

Chcesz mieć własną stronę internetową?

Mogę zaprojektować stronę internetową specjalnie dla małych firm i osób prywatnych, które małym kosztem chcą zaistnieć w internecie. Tworzę strony internetowe składających się od kilku podstron oraz większe strony z systemem wymiany treści CMS (WordPress). Każda strona internetowa otrzymuje w cenie wersję responsywną czyli dopasowaną do urządzeń mobilnych.

Projekt strony internetowej

Dodatkowo modyfikuje teksty, zdjęcia oraz grafikę pod Twoje potrzeby, pomagam wgrać pliki na serwer oraz uruchomić stronę.

Nie tylko tworzę funkcjonalne strony internetowe, ale  również doradzam w zakresie optymalnych i najbardziej efektywnych rozwiązań podczas projektowania, administrowania i utrzymania stron internetowych.

Jak założyć własną stronę internetową?

Załóżmy, że prowadzisz firmę specjalizującą się w produkcji wyrobów ciastkarskich. Proces założenia strony internetowej można porównać do tortu. Tak jak tort składa się z warstw, tak samo, aby Twoja firma mogła zacząć oficjalnie funkcjonować w sieci, potrzebujesz trzech warstw: hostingu, domeny oraz projektu i uruchomienia strony internetowej.

  • Domena internetowa to unikalna nazwa, pod którą Twoja strona będzie występowała w internecie. Nazwą domenową tej strony jest ddgrafik.pl
  • Konto hostingowe – miejsce na serwerze www potrzebne do umieszczenia wszystkich plików Twojej strony internetowej niezbędnych do poprawnego jej wyświetlania
  • Projekt strony www – element konstrukcji graficznej, w którym ustala się wygląd (kolorystykę, grafiki, zdjęcia, logo, fonty) oraz rozmieszczenie elementów na stronie

Wróćmy do naszego przykładu. W Twoim przypadku idealną domeną internetową byłaby cukiernia.pl. Gdyby okazało się, że Twoja wymarzona domena jest zajęta (a z pewnością tak jest), musisz znaleźć domenę wolną, która będzie jednocześnie łatwa do zapamiętania i jak najkrótsza. Weź na przykład pod uwagę, że jeśli zarejestrujesz domenę cukiernia-ciastkarnia.pl, przez wiele następnych lat będziesz musiał powtarzać wszystkim zainteresowanym, że Twój adres internetowy to „cukiernia myślnik ciastkarnia kropka pl”. W razie problemów ze znalezieniem wolnej domeny możesz spróbować na przykład wersji mojacukiernia.pl, ponieważ to bardziej osobisty adres, a przez to lepiej zapadający w pamięć. Nawet gdy wszystkie interesujące Cię domeny są zajęte, firma rejestrująca prawdopodobnie zaproponuje Ci tę samą domenę z innym rozszerzeniem (.org, .net, .com.pl). Może również zaproponować Ci alternatywne, podobne domeny internetowe.

Rejestracja domeny i zakupienie konta hostingowego są bardzo proste — wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową i wpisać interesującą Cię domenę internetową w okno wyszukiwania. Jeszcze kilka kliknięć i będziesz właścicielem nowej strony w sieci.

Tak przy okazji, dostawców hostingu na naszym rynku jest zatrzęsienie. Większość parametrów przy opisach hostingów zapewne nic nie mówi Tobie, jak i mi. Dzisiejszy wpis nie jest o parametrach. Zwróć uwagę na: ile GB ma serwer? oraz jaka jest jego cena za pierwszy i za kolejny rok użytkowania. Wielu dostawców hostingu oferuje promocyjne ceny za konta z pojemnym serwerem przez pierwszy rok, po to, aby potem podnieść cenę kilkunastokrotnie. Warto dowiedzieć się, ile zapłacisz za hosting w drugim roku. Nie planujesz hostingu tylko na pierwszy rok, Twoja firma ma działać przez wiele lat. Po roku oczywiście zapłacisz już wyższą cenę, ponieważ nie będziesz chciał przenosić całej strony. Co do pojemności serwera większość stron firmowych nie potrzebuje pojemnego serwera, powinno wystarczyć 5 GB.

Skoro masz już domenę i hosting, musisz zbudować stronę internetową. Zacznijmy od samego projektu strony oraz logo. Jeśli starasz się oszczędzać, szukaj raczej grafików freelancerów niż znanych firm. Freelancerzy nie ponoszą jeszcze wysokich kosztów stałych działalności. Poza tym znacznie niżej wycenia swój czas, a ponadto pomogą wybrać dostawcę hostingu, zarejestrować domenę internetową.

Kolejnym elementem Twojej strony jest tekst. W tym przypadku nie polecam zlecania pisania tego tekstu komuś innemu. Lepiej zrobić to samemu. Dzięki temu lepiej zdefiniujesz swoją działalność i sformułujesz pierwszą wersję przesłania marki. Czy Cukiernia to na przykład „Najwyższa sieć miłośników dobrego ciastka”, czy może raczej „Miejsce dla tych, którzy lubią dobre ciastko”? Gdy skończysz już pisać tekst na stronę, będziesz miał szczegółową wizję swojej marki.

Dlaczego warto mieć własną stronę internetową?

Może się zastanawiasz czy warto mieć własną stronę internetową? Korzystasz jedynie z tradycyjnych metod reklamy takich jak ulotki, foldery itp. Ewentualnie posiadasz konto firmowe na facebooku. Traktujesz stronę internetową jako coś, co nie jest odpowiednie dla Ciebie. Pozwól, że wyjaśnię dlaczego warto mieć własną stronę www.

Otóż pomysł mojej własnej strony internetowej narodził się już dość dawno, a pierwsza jej odsłona pozostawiała dużo do życzenia… Z początku projektowanie grafiki oraz inne prace pochłaniały mnie tak, że nie miałem czasu, by zaprojektować ciekawie wyglądającą stronę, a następnie ją opublikować.

Na szczęście zauważyłem, że coraz więcej firm wybierało Internet jako korzystniejsze miejsce reklamy. Korzystniejsze zarówno pod względem ceny, atrakcyjności formy oraz ilości informacji, które można przekazać klientowi.

Obecność w sieci jest już niemal obowiązkowa. Jeśli nadal nie widzisz potrzeby istnienia w Internecie uświadom sobie, że Twoja konkurencja już tam jest i aktywnie pozyskuje tą drogą nowych klientów.

Być może pomyślisz, że jako grafik komputerowy, freelancer muszę aktywnie się promować. Potrzebuję miejsca, gdzie poza publikowaniem moich przykładowych prac mogę także prowadzić własnego bloga, rozwijać swoje myśli itp.

Spójrz na to z drugiej strony. Najczęstszym celem stawianym przed stroną internetową jest prezentacja Twojej oferty. Strona pełni rolę wirtualnej reklamy, która 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, gotowa jest udzielić informacji zainteresowanym osobom.

Może Ci się wydawać, że aby zaprezentować swoją firmę w Internecie wystarczy konto na portalu społecznościowym. Ale dzięki własne stronie, potencjalny klient będzie mógł na bieżąco uzupełniać wiedzę. Strona www daje możliwość pisania o różnych innych ciekawych rzeczach, które niekoniecznie nadają się na temat postu.

Posiadanie strony może zaowocować ciekawymi propozycjami udziału w różnych projektach. Gdy patrzę na swoją stronę www z perspektywy czasu i pracy, nasuwa mi się myśli, że moja strona stała się podstawową platformą kontaktu z klientami. To właśnie na stronie, potencjalny klient sprawdza, jakie projekty wykonałem, szuka odpowiedzi na swoje pytania oraz nawiązuje ze mną kontakt.

Pamiętaj, że strona www spełnia różne funkcje. Internetowa wizytówka firmy może mieć charakter handlowy, usługowy, produkcyjny itp. Załóżmy, że prowadzisz sklep z odzieżą dla dzieci. Twoja strona będzie miała charakter handlowy.  Na Twojej stronie możemy zamieścić informacje o firmie, jej działalności, ofercie, promocjach oraz sklep internetowy. Taka witryna może przy dobrym prowadzeniu i odpowiednim podejściu zaowocować w stosunkowo bliskiej przyszłości zyskami ze sprzedaży.

Twoja strona powinna ciągle ewoluować, kusić promocjami i nową ofertą. Decydując się na własną stronę, musisz pamiętać, że prowadzenie serwisu jest bardzo czasochłonne. Nie możesz pozwolić, by strona zwolniła tempo, ponieważ ludzie przestaną ją odwiedzać i kupować. Stare ceny, nieaktualna oferta oraz nieciekawe promocje zniechęcą internautów do odwiedzin.

Nieco inaczej wygląda sprawa strony firmy usługowej. Załóżmy, że prowadzisz warsztat blacharsko-lakierniczy. Świadczysz jedynie usługi związane z lakiernictwem i blacharstwem pojazdowym. Twoja strona powinna zawierać informacje o firmie, adres i godziny pracy, mapę jeżeli trudno do niego trafić, informacje o świadczonych usługach oraz cennik. Strona taka nie wymaga częstych aktualizacji, ponieważ ma jedynie charakter informacyjny. Dane zawarte na stronie powinny być zawsze aktualne. Nie możesz sobie pozwolić na to, by numer telefonu był nieaktualny lub by poczta elektroniczna pozostawała bez odpowiedzi. To źle świadczy o Twojej firmie.

Podsumowując, z całą pewnością mogę powiedzieć, że warto mieć własną stronę internetową. Ale bez względu na branżę i prowadzoną działalność pamiętajmy aby na Twoje stronie www:

  • dane były zawsze aktualne,
  • poczta nie pozostawała bez odpowiedzi,
  • obowiązkowymi elementami są dane teleadresowe.

Jak zaistnieć za darmo w sieci bez strony www?

Czy można zaistnieć w sieci bez własnej strony internetowej? Odpowiedź jest bardzo prosta – tak i to na dodatek całkowicie za darmo.

Czy można zaistnieć w sieci bez strony internetowej Załóżmy, że jesteś hydraulikiem z Nowego Sącza. Chciałbyś pozyskać nowych klientów. Abyś mógł do nich dotrzeć ze swoimi usługami, musisz pokazać się w sieci. Problem w tym, że nie masz własnej strony www. Na samym początku nie musisz od razu szukać firmy hostingowej, rejestrować swoją domenę internetową oraz szukać grafika, który przygotuje szatę graficzną Twojej firmowej strony.

Istnieje kilka sposobów na szybkie i łatwe stworzenie prostej wizytówki internetowej dla Twojej firmy, bez ponoszenia przy tym żadnych kosztów.

Możesz stworzyć własny profil firmowy na jednym z portali społecznościowych np. na Facebooku. Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady. Twoja firmowa strona dotrze tylko do internautów, którzy mają konto na danym portalu. Jeżeli Twojemu potencjalnemu klientowi np. zepsuł się kran, to prawdopodobnie w wyszukiwarce wpisze hydraulik Nowy Sącz. Niestety wyszukiwarki nie wyświetlą w wynikach wyszukiwania Twojego firmowego profilu. Musisz wiedzieć, że wyszukiwarki nie indeksują stron z portali społecznościowych.

Aby Twoja firma była widoczna w lokalnych wynikach wyszukiwania lepszym rozwiązaniem będzie dodanie wizytówki w Google Moja Firma. Utworzenie wizytówki, to bardzo prosty proces a co najważniejsze całkowicie darmowy. Wystarczy wejść na stronę https://www.google.pl/business/ i postępować zgodnie z instrukcjami.

Musisz zdawać sobie sprawę, że aby posiadać własną wizytówkę w Google, musisz podać adres Twojej firmy. Może to być siedziba biura, lub po prostu adres zamieszkania. Dlaczego jest to takie ważne?

Po pierwsze –  na podany podczas zakładania wizytówki adres trafi specjalna pocztówka z kodem weryfikacyjnym.

Po drugie – zwróć uwagę, że w Twoim przypadku hydraulika oczywiste jest, że usługi prowadzone będą u klienta. Warto wtedy zaznaczyć opcję „Dostarczam produkty i świadczę usługi u klientów” i wybrać odpowiedni obszar który obsługujesz czyli Nowy Sącz. Wpisywać można kody pocztowe, nazwy miejscowości lub po prostu zaznaczyć promień od Twojej lokalizacji, który możesz obsługiwać. Dodatkowo podanie dokładnego adresu na pewno pomoże osobom w pobliżu na łatwiejsze dotarcie do Twojej siedziby, ale także na kontakt z Tobą.

Warto zadbać o opisy i zdjęcia, które dokładnie będą oddawać profil Twojej działalność. Po uzupełnieniu wszystkich danych oraz ustaleniu dokładnej lokalizacji musisz uzbroić się w cierpliwość. Przekazane informacje o Twojej firmie nie będą wyświetlać się w wyszukiwarce, dopóki nie zweryfikujesz swojej firmy. Pocztówka z kodem weryfikacyjnym może do Ciebie dotrzeć od dwóch do nawet czterech tygodni. Jeżeli po miesiącu pocztówka do nas nie dotrze, warto ponowić wysłanie kodu weryfikacyjnego.

Podsumowując bycie w Google Moja Firma jest o tyle ważne, że wizytówka Twojej firmy prawie zawsze pojawi się w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Czy Twoja strona jest dostępna w wersji mobilnej?

Coraz więcej ludzi do przeglądania internetu używa telefonów i innych urządzeń przenośnych. Może Ci się wydawać, że wystarczy na smartfonie przejść na Twoją stronę w przeglądarce, a strona wyświetli się zupełnie tak samo jak na przeglądarce zainstalowanej na komputerze stacjonarnym. Niestety mobilne urządzenia mogą wejść praktycznie na każdą stronę, ale aby Twoja strona wyświetliła się poprawnie, stronę należy zaprojektować konkretnie z myślą o urządzeniach przenośnych.

Mobilna-strona-www Jeżeli prowadzisz np. włoską restaurację w Nowym Sączu i wydaje Ci się, że klienci nie używają wersji mobilnej Twojej strony to wyobraź sobie następującą sytuację: miłośnik włoskiego jedzenia, spacerujący ulicą może przejrzeć na swoim smartfonie menu pobliskich włoskich restauracji, by zorientować się, gdzie dostanie swoje ulubione danie. Jeżeli Twoja strona nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych, to wspomniany spacerowicz z pewnością ominie Twoją stronę. Dlaczego?

Mobilny internet zapewnia dostęp do sieci z każdego miejsca za pośrednictwem małych i lekkich narzędzi. Jest to niewątpliwie wielkie udogodnienie, ale jednak ma on pewne ograniczenia:

Szybkość. Szybkość połączenia mobilnego internetu nie jest taka sama, jak przy standardowych połączeniach. Nawet jeśli masz niezwykle szybkie połączenie Wi-Fi, procesory i silniki graficzne niektórych urządzeń mobilnych są wolniejsze od tych, które używane są przez typowe laptopy i komputery stacjonarne. Choć dostawcy połączeń szerokopasmowych chcą Ci zaimponować szybkością swoich sieci, to i tak internet chodzi na nich wolniej niż przez połączenia na komputerach domowych.

Wielkość ekranu i rozdzielczość. Urządzenia mobilne mają małe ekrany o niskiej rozdzielczości i ograniczonym formacie obrazu. Choć niektóre najnowsze urządzenie mobilne mają świetne wyświetlacze, to i tak nie dorównują one 24-calowym monitorem.

Brak aplikacji internetowych. Nie wszystko, co znajdziesz w sieci, może działać na urządzeniach przenośnych. Niektóre przeglądarki mobilne nie używają np. JavaScriptu i aplikacji Flash, przez co pewne treści są niedostępne.

Rozmiar stron. Jeśli Twoja witryna ma stałą szerokość lub wysokość, może nie być poprawnie wyświetlana na urządzeniach przenośnych.

Powyższe ograniczenia mogą spowodować błędy, utrudnienia z wyświetleniem lub wręcz uniemożliwią pobranie Twojej strony na urządzenia przenośne. Jeżeli nie wiesz czy Twoja strona jest dostępna w wersji mobilnej, oraz chciałbyś zobaczyć jak wygląda na urządzeniach mobilnych istnieją witryny, na których można to sprawdzić.

Zrób test zgodności mobile: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

Zobacz symulację wyglądu strony na różnym sprzęcie: http://ready.mobi/

Czym jest strona błędu i jak ją wykorzystać?

Nie ma takiej strony? Strona o podanym adresie nie istnieje? Te komunikaty odnoszą się do stron błędu, popularnie zwanymi 404. Strony błędu 404 są bardzo ważne, ponieważ są wyświetlane zawsze wtedy, gdy użytkownik próbuje wejść na stronę, która nie istnieje.

Strona błędu 404

Strony błędu pojawiają się w przypadku, gdy np. ktoś utworzy link do Twojej strony www i zrobi błąd (literówkę w linku). Dlatego warto zadbać, aby strona nie pokazywała zwykłego, standardowego komunikatu.

W tym wpisie nie opisuję szczegółowo, jak utworzyć stronę błędu, podpowiem natomiast, jakie warunki powinna spełniać pomocna strona tego typu.

Należy wyraźnie poinformować użytkownika, że strona, którą próbuje otworzyć, nie istnieje i nie powinno być co do tego żadnych wątpliwości.

Zaoferuj możliwość rozwiązania problemu. Ponieważ błędy 404 najczęściej zdarzają się po kliknięciu błędnego łącza, należy dostarczyć użytkownikowi inny sposób na dotarcie tam, gdzie chce. Możesz zaoferować wyszukiwarkę.

Pochwal się zawartością witryny. Odwiedzający może nie być  zainteresowany treścią, której poszukiwanie przywiodło go na stronę 404, aby skorzystać z wyszukiwarki. Możesz jednak spróbować go zatrzymać u siebie, wyświetlając łącza do kategorii i dodając zwięzły opis każdej z nich. Możesz zmienić stronę 404 w kącik reklamowy zawartości witryny.

Wyświetl najnowszą treść, np. listę odnośników prowadzących do ostatnich wpisów. Może coś z tego spodoba się odwiedzającym.

Rozwesel odwiedzającego. Odrobina humoru może sprawić, że użytkownik będzie mniej zły z powodu nie  znalezienia tego, czego szukał.

Zaoferuj możliwość zgłoszenia błędu. Pozwól użytkownikowi skontaktować się z Tobą w celu powiadomienia Cię o brakującej treści. Takie coś jest pozytywnie odbierane przez użytkowników, a dodatkowo pozwala wyłowić różne niedoskonałości serwisu.

Dobra strona błędów 404 dużo mówi o witrynie, dlatego poświęć czas na jej dopracowanie.

Skąd nie pobierać zdjęć?

Jako grafik komputerowy czasem zdarza się, że pracując nad projektem graficznym, klient nie dostarcza mi żadnych fotografii. Być może zakładasz firmę i potrzebujesz zdjęć, aby lepiej się promować. Fotografie często służą jako wizualne przynęty, których zadaniem jest schwytać użytkownika i przyciągnąć go do treści. Jeżeli nie masz własnych zdjęć i zastanawiasz się skąd je czerpać, to pozwól że zaczniemy do końca i przedstawię Ci kilka miejsc, z których nie należy czerpać grafik.

Powiedzmy, że rozpoczynasz prowadzić salon fryzjerski w Nowy Sączu i nie masz jeszcze żadnych fotografii. Jako jego właścicielka możesz czerpać inspirację z wyników wyszukiwania obrazów w Google. Samodzielnie wyszukujesz informacji o fryzurach, koloryzacji włosów, kosmetykach, które lepiej pozwoliłyby Ci się zorientować w temacie i dowiedzieć się, jakich zdjęć można by użyć do wpisów na portale społecznościowe, własnego bloga, strony www czy do projektów przeznaczonych do druku.

Takie zapytanie w wyszukiwarce Google pokaże obrazy, które prezentowałyby się całkiem dobrze w Twoim przypadku. Mogłabyś odczuć nieprzemożoną pokusę, żeby zachować niektóre z tych zdjęć na swoim komputerze, aby wykorzystać je. Mogłabyś także wysłać te fotografie do grafika, który zmniejszy i modyfikuje je tak, aby nadawały się do użycia w projektach ulotek, plakatów czy strony internetowej.

Choć w Internecie jest zatrzęsienie materiałów, uważaj aby je po prostu nie kraść

Niestety nie jest to dobry pomysł. Praktyka ta nosi miano kradzieży i stanowi poważny problem w sieci. O ile jakakolwiek grafika zamieszczona na stronie nie została oznaczona jako dostępna w domenie publicznej, należy założyć, że prawa do niej należą do właściciela witryny. Dlatego zanim jej użyjesz, powinnaś się skontaktować z właścicielem witryny. Może Ci się wydawać, że właściciel zdjęcia może nie zorientuje się, iż przywłaszczył sobie jego fotografie. Musisz wiedzieć, że ryzykujesz własną reputacją. Być może otrzymasz list z nakazem zaprzestania użytkowania fotografii lub, co gorsza, pozew sądowy.

Skąd czerpać darmowe zdjęcia?

Jak zdobyć odpowiednie zdjęcie na własną stronę internetową, bloga czy do projektu ulotki? Masz trzy możliwości. Możesz sam zrobić zdjęcia. Możesz wynająć profesjonalistę, by Ci je zrobił. Możesz skorzystać z banków obrazów. Który sposób, wybierzesz, zależy od Twojego budżetu i potrzeb oraz Twoich własnych umiejętności.

Załóżmy, że brakuje Ci czasu lub nie masz możliwości, aby zrobić zdjęcie samodzielnie. Twój budżet nie pozwala, aby zlecić wykonanie fotografii komuś innemu. W takiej sytuacji możliwym rozwiązaniem Twojego problemu może być serwis fotografii stockowej. Te archiwa zdjęć, lub banki obrazów, składają się ze zbiorów fotografii  stworzonych do użytku ogólnego, a nie na potrzeby konkretnego projektu czy klienta.

Za drobną opłatą, a nawet za darmo możesz użyć dowolnych obrazów z wspomnianych banków zdjęć w swoim projekcie lub na własną stronę www. Samo znalezienie właściwych  zdjęć do projektu może okazać się czasochłonnym zadaniem, w zależności od jego tematyki i Twojego budżetu.

Przypuśćmy, że potrzebujesz zdjęć zwierząt, krajobrazów, sprzętu biurowego lub martwej natury. Prawdopodobnie dość łatwo znajdziesz tu to, czego szukasz. Każde archiwum fotografii stockowej posiada zdjęcia o właśnie takiej tematyce.

Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz zdjęć ludzi, np. ładnej dziewczyny, blondynki o niebieskich oczach w chabrowej sukience na tle toru wyścigowego, to wyszukanie takiej fotografii może okazać się nieco  trudniejsze. Nie zdziw się więc, gdy z tego powodu przyjdzie Ci zapłacić więcej za wysokiej jakości fotografie ludzi.

Zapoznaj się z zasadami użycia obrazów. Nawet jeśli obraz jest za darmo, to nie zawsze możesz wykorzystać zdjęcie w dowolnym celu, prywatnie, jak i komercyjnie. Pamiętaj o tym. Zasady te różnią się w zależności od witryny, więc dobrze się z nią zapoznaj, jeszcze zanim rozpoczniesz poszukiwania. Zdarza się, że niektóre galerie pozwalają jedynie na użytek osobisty zamieszczonych materiałów.

Poniżej przygotowałem listę, gdzie znajdziesz darmowe zdjęcia. Oczywiście nie jest to lista kompletna w sieci znajdziesz o wiele więcej tego typu stron.

Pixabay

Unsplash

Death to the Stock Photography

Picjumbo

Free Stock Photos Pexels

Life of Pix 

Dlaczego jedne strony wyglądają ładnie a inne nie?

Surfując po internecie być może zwróciłeś uwagę, że istnieją lepiej i gorzej zaprojektowane strony www. Projekt graficzny strony internetowej jest bardzo ważny, ponieważ stanowi on tło dla treści. W skład projektu wchodzą fonty, kolory, obrazy oraz grafiki. Dobry projekt graficzny może sprawić, że goście nie będą tak szybko opuszczać Twojej strony, ale będą do niej chętnie wracać. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego jedne witryny wyglądają ładnie a inne sprawiają wrażenie niezgrabnych, nieprofesjonalnych, to w tym artykule postaram się to wyjaśnić.

Na wstępie wyjaśnijmy, nie ma żadnych nieodwracalnych zasad projektowania strony internetowej, ale istnieje kilka dobrych technik, które pomogą Ci uniknąć popełniania typowych błędów. Musisz zadbać, aby projekt był prosty i spójny, a  Twoja witryna wyjdzie świetnie. Wydaje się bardzo proste, a jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Jeśli czytasz ten wpis, to prawdopodobnie nie jesteś profesjonalnym webdesignerem. Nie musisz być kimś takim, żeby odróżnić dobrze zaprojektowaną stronę od nieprofesjonalnej witryny. Pamiętaj większość najładniejszych i najlepiej zaprojektowanych witryn tworzą dobrze wyszkolone i opłacane zespoły. Projektowanie stron internetowych to zajęcie, które wymaga sporo nauki.

Jeżeli chcesz, aby Twoja witryna wyglądała zgrabnie i profesjonalnie, to kieruje się jedną fundamentalną zasadą we wszelkiej pracy nad projektem: treść jest najważniejsza. Oznacza to, że najpierw trzeba zebrać treść na witrynę, a decyzje o projekcie należy podejmować w oparciu o nią. Zasada ta obowiązuje zarówno, gdy projekt tworzysz samodzielnie lub zlecasz komuś innemu.

Zacznij swoją pracę od treści

Jeśli na przykład tworzysz witrynę dla swojego salonu fryzjera dla psów, to najpierw zastanów się nad treścią. Być może powinny się na niej znaleźć opisy, jak wygląda strzyżenie psów, w strzyżeniu jakich konkretnych ras specjalizujesz się, jakie dodatkowe usługi oferujesz, czy kąpiesz psy, obcinasz im pazury. Zastanów się czy treść na Twojej witrynie można podzielić na części? Opracuj witrynę w oparciu o te części. Być może treść sama z siebie wskazuje jakieś podejścia do projektowania. Niech to właśnie pokieruje Tobą lub osobą, której zlecisz projektowanie witryny.

Witryny, których projekt graficzny jest ważniejszy od treści, często zawierają elementy projektu, które wydają się nie odpowiadać treści. Możesz na przykład uwielbiać czerwone kwiatki, ale grafiki te nie są najlepszym elementem, na którym należałoby oprzeć projekt witryny fryzjera dla psa. Przede wszystkim pozwól treści zdecydować o projekcie witryny. Na witrynie fryzjera dla psa można umieścić zdjęcia sylwetek psów, aby w ciekawy sposób powiązać projekt graficzny z treścią.

Rozważ także jaki ma mieć charakter projekt witryny? Zabawny i jasny czy ciemny i niepokojący? Najlepiej rozejrzyj się za dobrze zaprojektowanymi witrynami i poszukaj inspiracji.

Pamiętaj projekt powinien być możliwie najprostszy, zwłaszcza w początkowej fazie planowania witryny

Nie urozmaicaj swojej strony od razu. Kolejne elementy możesz dodać później. Prosta witryna pozwala na przedstawienie jasnego przekazu. Jeżeli zbyt szybko skomplikujesz projekt strony, Twoi goście będą się gubić. Jeżeli strona wydaje Ci się zabałaganiona, to prawdopodobnie tak z nią jest. W takim przypadku powinieneś nieco uprościć projekt. Oprzyj się pokusie, by zamieszczać na witrynie elementy, które miałyby zbytnio przyciągać wzrok. Witryna przepełniona efektami może być dla odbiorców przytłaczająca.

Zachowaj spójność kolorów, fontów i obrazów

Zastosuj spójną strukturę, aby goście mogli z łatwością określić, czego witryna dotyczy, i aby się nie pogubili na Twojej stronie. Jeżeli na przykład używasz pewnych kolorów na jednej stronie, użyj ich też na pozostałych. Dopilnuj, by kroje pisma i wielkość tekstu były na nich zgodne. Użytkownik, który nagle trafi na stronę o zupełnie innym wyglądzie, może pomyśleć, że opuścił Twoją witrynę. Może to też sprawić, że sam zdecyduje się ją opuścić.

Postaraj się, by Twoja witryna była spójną całością. W ten sposób będzie ona wyglądać bardziej profesjonalnie. Witryna pełna niespójnych stron tworzy bałagan, który odstrasza gości. Witryna spójna na każdej stornie pokazuje, że jej twórca poświęcił odpowiednio dużo czasu, by przedstawić dobrze skonstruowaną i przemyślaną całość, która ma zadowolić odbiorcę. Pamiętaj, jeśli Twoja firma ma własne logo, to trzymaj się sprawdzonych i zatwierdzonych zasad księgi znaku. Nie chcesz przecież zdezorientować odbiorcy.

Ile osób odwiedza Twoją stronę www?

Zastanawiasz się, ile osób odwiedza Twoją stronę internetową? Jak liczyć odwiedziny na własnej witrynie? Jeśli ta sama osoba wchodzi na Twoją stronę pięć razy dziennie, to czy powinieneś ją liczyć, jako jednego czy może pięciu gości? Jeśli możesz zdobyć informacje o liczbie odwiedzin, to o czym jeszcze możesz się dowiedzieć i co można zrobić z takimi informacjami?

Ile osob wchodzi na Twoja stroneTakie informacje nazywa się danymi analitycznymi. Za ich pomocą możesz zorientować się, jak wygląda korzystanie z Twojej witryn. Dzięki takim informacjom możesz wprowadzać zmiany i podejmować odpowiednie czynności, które usprawnią Twoją witrynę.

Większość serwerów domyślnie automatycznie rejestruje i przechowuje pewne ilości danych. Serwer przechwytuje dane związane z każdym gościem. To nie tylko informacje o liczbie odwiedzin, ale także o liczebności unikalnych użytkowników, o tym, skąd goście weszli na stronę, a także z jakich przeglądarek systemów operacyjnych korzystają.

Chociaż większość serwerów rejestruje dane analityczne, to może nie masz dostępu do swojego serwera. Spytaj swojego dostawcę, czy możesz uzyskać dostęp do danych analitycznych. Jeśli nie jest to możliwe, możesz skorzystać z darmowej usługi w rodzaju Google Analytics.

Google Analytics to program, który ułatwia przeglądanie danych o witrynie i pozwala na śledzenie tych danych. Wystarczy zarejestrować na nim swoją witrynę, dodać odrobinę kodu do strony, a następnie wejść na Google Analytics, by sprawdzić, kto oglądał Twoje strony. Google Analytics zapewnia niemal wszystko, co chcesz wiedzieć o użytkownikach Twojej witryny. Oto kilka przykładów: liczba wizyt, liczba odsłon, liczba odsłon na wizytę, średni czas spędzony na stronie, odsetek nowych użytkowników. Google Analytics oferuje również statystyki źródeł ruchu i treści.

Jeśli nie masz jeszcze konta Google wejdź na www.google.com/analytics/ i  zarejestruj się w prawym górnym rogu. Jeśli masz konto Google, zaloguj się i postępuj zgodnie z instrukcjami. Po utworzeniu nowego konta, wybraniu witryny, z którą chcesz używać Google Analytics, otrzymasz identyfikator śledzenia. Identyfikator śledzenia jest kodem, który musisz wkleić na każdej stronie, którą chcesz śledzić. Po umieszczeniu kodu na witrynie wróć na stronę analizy danych. Na stronie z raportami widać teraz śledzoną witrynę oraz status zbierania danych.

Po zamieszczeniu witryny w Google Analytics musisz trochę poczekać, aż dane zostaną zebrane. Dane o Twojej witrynie dotrą po kilku godzinach.

Aby przejrzeć raport Google Analytics zaloguj się na Google Analytics i na liście kont wybierz witrynę, którą chcesz obejrzeć. To dopiero początek pracy z Google Analytics. Rozejrzyj się i zapoznaj z dostępnymi rodzajami statystyk.

Dane przedstawione w Google Analytics wyznaczają standardy w branży reklamowej

Na podstawie uzyskanych danych analitycznych możesz podjąć decyzję co do zmian na swojej witrynie. Jeśli na przykład jedna z Twoich stron cieszy się dużym ruchem, to powinieneś wysunąć ją w strukturze na pierwszy plan. Ponadto, jeśli odwiedzający nie korzystają z innych części witryny, możesz się zdecydować na wprowadzenie ogólnych zmian w treści. Po wprowadzeniu takich zmian śledź dane analityczne, żeby się upewnić, czy odniosły zamierzony efekt.

Czy twoja strona internetowa jest bezpieczna?

Decydując się na założenie własnej strony internetowej, musisz wybrać hosting, domenę oraz podjąć wiele innych decyzji związanych z jej postawieniem, czy projektem graficznym. Być może wtedy po raz pierwszy spotkasz się z pojęciem certyfikat SSL. Co to jest certyfikat SSL oraz czy warto go wykupić?

Co to jest certyfikat SSL?

Mówiąc najprościej certyfikat SSL to gwarancja bezpieczeństwa w Internecie. Certyfikat SSL pozwala zapewnić ochronę stronom internetowym. Umożliwia zachowanie poufności danych, które są przesyłane na stronę drogę elektroniczną.

Jakie strony potrzebuję certyfikat SSL?

Przypuśćmy, że jesteś właścicielem sklepu internetowego z odzieżą dla małych dzieci. Na Twojej stronie klient ma możliwość rejestracji i dokonania płatności kartą kredytową. Jeżeli wprowadzisz certyfikat SSL na swoją stronę www, to dzięki wspomnianemu certyfikatowi dane Twoich klientów będą chronione. Klient mając świadomość tego, że jego dane są bezpieczne chętniej zdecyduje się na zakupy w Twoim sklepie.

Pamiętaj, bezpieczeństwa nie da się ukryć

Jeśli jako wspominany wcześniej właściciel e -sklepu sądzisz, że certyfikat SSL nie jest koniecznością, możesz szybko przekonać się, jak odmienne zdanie mają klienci. Świadomość wśród użytkowników, którzy kupują przez Internet szybko wzrasta. Przyczyniają się do tego najpopularniejsze przeglądarki internetowe, które informują o niezabezpieczonych stronach. Już przy wejściu na Twoją stronę użytkownik otrzyma komunikat, że strona nie obsługuje bezpiecznego połączenia. Z kolei przy wpisywaniu jakichkolwiek danych w polu typu login/hasło użytkownik zostanie odpowiedniego ostrzeżony, że przesyłanie danych nie będzie szyfrowane.

 

Jeżeli klient zobaczy powyższe informacje w momencie płatności za zakupy w sklepie, lub przy logowaniu na Twoją stronę może być zaniepokojony i zrezygnować z zakupów.

Ponadto, aby sprawdzić czy Twoją witryna jest bezpieczna wystarczy, że klient spojrzy na adres URL Twojego sklepu. Jeśli adres zaczyna się od https, witryna posiada certyfikat SSL. Jeżeli zaczyna się http, to certyfikatu nie ma. W zależności od firmy oferującej certyfikaty zabezpieczające, w adresie strony dodatkowo może się pojawić ikonka kłódki, zielone pole adresowe lub inny znak.

Moja strona to nie sklep internetowy – czy warto zainstalować certyfikat SSL?

Skoro zabezpieczenie danych poprzez certyfikat SSL w przypadku sklepów internetowych na których użytkownik zostawia wiele osobistych danych jest konieczne. To co w przypadku jeżeli prowadzisz lokalną firmę np. warsztat samochodowy czy salon fryzjerski, czy powinieneś stosować szyfrowanie poprzez certyfikaty SSL?

Strony internetowe lokalnych firm przeważnie nie prowadzą tak intensywnej wymiany poufnych danych, jak to bywa w przypadku sklepu internetowego. Firmowe strony najczęściej posiadają prosty formularz kontaktowy, w którym nie są przesyłane poufne informacje. W takim przypadku wydaje się logiczne, aby nie instalować certyfikatu SSL. Ale czy na pewno?

Google sprzyja stronom z certyfikatem SSL

W procesie pozycjonowania Google bierze pod uwagę to, czy strona została zaszyfrowana przy pomocy certyfikatu SSL. Nie oznacza to, że dzięki SSL, Twoja strona od razu zajmie pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania, ale może pojawić się wyżej od strony Twojej konkurencji, która nie ma certyfikatu SSL.

Google faworyzuje strony internetowe w wynikach wyszukiwania, które są bezpieczne i chronią dane swoich użytkowników. Dlatego powoli zachęca na właścicielach stron internetowych, aby stosowali certyfikaty SSL na swoich witrynach.

Jeśli modernizujesz lub tworzysz Twoją firmową stronę internetową dodaj certyfikat SSL

Jeśli w najbliższym czasie nie planujesz dużych zmian na swojej firmowej stronie internetowej, to instalowanie certyfikatu SSL może poczekać. Dodaj go wtedy, gdy będzie ku temu odpowiednia okazja. Jeśli będziesz poprawiać swoją stronę internetową lub będziesz ją tworzył nową, warto wtedy rozważyć zakup certyfikatu SSL. Po pierwsze może to pomóc Tobie w pozycjonowaniu. Po drugie certyfikat SSL jest inwestycją głównie w budowanie zaufania. Odwiedzający Twoją stronę www, widząc informacje w przeglądarce, że witryna  jest bezpieczna, będą świadomi, że strona jest zaufana i chroni ich dane. Dzięki temu możesz zwiększyć prestiż własnej strony i dać do zrozumienia, że jesteś profesjonalistą.

Tak ma marginesie, ostatnio zrobiłem małą aktualizacje na mojej stronie, dzięki czemu strona działa od kilku dni na SSL.

Projekty web / strony www - cennik

Projekty web / strony www

Cena / zł

1. Strona www (gotowy szablon) One page, slider, formularz kontakt, System CMS, hosting 1 rok, domena 1 rok

599,00

2. Strona www, (gotowy szablon) 3-5 zakładek, slider, galeria zdjęć, formularz kontakt, System CMS, hosting 1 rok, domena 1 rok

699,00

3. Strona www, Indywidualny projekt graficzny, ikonografia, 5-10 zakładek, slider, galeria zdjęć, formularz kontakt, System CMS, hosting 1 rok, domena 1 rok

899,00

4. Strona www, indywidualny projekt graficzny, ikonografia, 5-10 zakładek, slidery animowane, galeria zdjęć, zaawansowane formularze, System CMS, hosting 1 rok, domena 1 rok

1290,00

5. Sklep internetowy, indywidualna grafika, nieograniczona ilość produktów, integracja z modułami płatności i promocji, slidery, formularze, System CMS, hosting 1 rok, domena 1 rok

1590,00

6. Outsourcing Graficzny - pakiet 5h pracy grafika / m-c / sesja graficzna minimum 0,5h

290,00

7. Outsourcing Graficzny - pakiet 8h pracy grafika / m-c / sesja graficzna minimum 0,5h

390,00

8. Outsourcing Graficzny - pakiet 15h pracy grafika / m-c / sesja graficzna minimum 0,5h

690,00

9. Godzina pracy grafika poza pakietami

49,00

10. Kodowanie jQuery 1h pracy programisty

49,00

11. Kodowanie HTML 1h pracy programisty

49,00

12. Kodowanie CSS 1h pracy programisty

49,00

13. Kodowanie PHP 1h pracy programisty

69,00