lechowski / 09.02.2021

Pixelpost 1.6.0

Pixelpost to opensourcowe (licencja GNU GPL), napisane w PHP i MySQL-u narzędzie do prowadzenia fotoblogów lub galerii zdjęć, szczególnie na stronie domowej lub firmowej. Jest rozwiązaniem wielojęzycznym (ma wiele wersji językowych, w tym polską) i łatwo rozbudowywalnym dzięki systemowi wtyczek (pluginów). Modyfikacja wyglądu galerii w Pixelpost również nie powinna sprawiać problemów, dzięki zastosowaniu szablonów.

Podobnie, jak klasyczne narzędzia do blogowania, Pixelpost pozwala na zakładanie blogów oraz dodawanie, modyfikację i usuwanie wpisów. Każdy wpis może należeć do wielu kategorii; da się go również oznaczyć typowymi dla Web 2.0 chmurkami tagów (ang. tag clouds), czyli zestawami krótkich słów kluczowych. Każdy wpis w Pixelpost może zawierać zarówno tekst (w standardzie kodowania UTF-8), jak i grafikę.

Program korzysta przy tym z nagłówków EXIF, w których przechowywane są dane techniczne urządzenia (aparatu cyfrowego, kamery lub skanera), które posłużyło do utworzenia fotki. Bardzo przydatna jest funkcja przeglądania wszystkich obrazów: wystarczy kliknąć przycisk Przeglądaj (Browse), a otrzymamy zestaw miniaturek dołączonych do wybranego wpisu i innych postów. Co więcej, klikając na konkretną fotkę jesteśmy automatycznie przenoszeni do wpisu, w którym została ona zamieszczona.

Dostępne jest również klasyczne i typowe dla galerii zdjęć menu nawigacyjne do wyboru poprzedniego lub następnego obrazu oraz kalendarz, który ułatwia przeglądanie archiwum poprzez możliwość wyboru daty, z której pochodzą wpisy. Co więcej, zawartość naszego bloga możemy rozpowszechniać równiez za pomocą technologii RSS 2.0 i ATOM. Podobnie, jak inne systemy dla blogerów,

Pixelpost pozwala gościom naszej witryny komentować jej zawartość. Oczywiście, do nas należy decyzja o włączeniu lub wyłączeniu tej opcji. Instalując dostępne rozszerzenia Pixelpost, możemy również kontrolować treść komentarzy, m.in. ustrzec się przed działaniem spamerów zaśmiecających nasze strony swoimi linkami (głównie komercyjnymi), czy wycinać wulgaryzmy.

Inne moduły pozwalają m.in. na ocenianie wybranych wpisów (w punktach), generowanie pokazów slajdów (ang. slideshow). import danych z programu WordPress (http://www.wordpress.org), odczyt nagłówków IPTC (opisy umieszczone w pliku graficznym przez jego autora), rozbudowę struktury witryny, wygodne stronicowanie archiwum, edycję treści za pomocą edytora WYSIWYG, modyfikację nazw wielu kategorii jednocześnie, czy dołączenie narzędzia Google Search.

W wersji 1.6.0 projektu Pixelpost wprowadzono obsługę tagów, tworzenie kanałów ATOM oraz możliwość pracy z wieloma wersjami językowymi. Rozbudowano też funkcje walki ze spamem i atakami DoS, m.in. poprzez możliwość ustalenia minimalnego odstępu czasowego pomiędzy wpisami oraz sprawdzanie, czy adres użytkownika nie znajduje się na tzw. czarnej liście (np. http://www.dsbl.org). Dodano też opcję włączania, wyłączania lub obowiązkowej moderacji komentarzy do wybranych wpisów oraz usunięto sporo błędów, związanych m.in. z obsługą szablonów, komentarzy i wersji językowych.

http://www.pixelpost.org/