SEO

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang Search engine optimization – SEO; zwana także pozycjonowaniem) są to procesy zmierzające do osiągnięcia przez dany serwis internetowy jak najwyższej pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych dla wybranych słów i fraz kluczowych. Proces pozycjonowania stron jest elementem szeroko pojętego marketingu internetowego. Pozycjonowanie stron opiera się na ciągłym poznawaniu mechanizmów rządzących wyszukiwarkami oraz dostosowywaniu kodów serwisów internetowych do aktualnych algorytmów wyszukiwarek w celu poprawienia pozycji danego serwisu na liście wynikowej.

W polskiej nomenklaturze branżowej dominuje rozróżnienie między pozycjonowaniem (ang off-page) a optymalizacją stron (ang on-page), jednak często wyrażenia te mogą być używane zamiennie. Pierwszy z terminów odnosi się do działań prowadzonych poza docelową witryną (np Link building), natomiast optymalizacja w takim kontekście oznacza działania prowadzone bezpośrednio na stronie internetowej (wpływające na jej budowę, treść i strukturę).

Szczególną rolę w procesie pozycjonowania stron odgrywają obecnie media społecznościowe takie jak Google+, Facebook, Twitter, które są zintegrowane zazwyczaj z daną stroną internetową.

 

Co to SEO?

SEO (ang. Search Engine Optimization) to w dosłownym tłumaczeniu optymalizacja pod silnik wyszukiwarki. To proces zorientowany na poprawę widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania (organicznych – czyli nie tych płatnych, jak w przypadku Google reklama w formie linków sponsorowanych AdWords).

Wiele osób utożsamia SEO z procesem optymalizacji witryny, lecz SEO to coś więcej. To zarówno poprawa technicznych aspektów witryny, rozbudowa jej treści, jak i zdobywanie linków pozycjonujących z innych domen w sieci (przy czym jest to temat dużo szerszy niż katalogi SEO, które są już przeżytkiem). Co na ten temat mówi Wikipedia?

 

6 kłamstw firmy SEO

Na efekty związane z pozycjonowaniem w niektórych przypadkach trzeba czekać bardzo długo. Walka o pozycje, które zmieniają się jak w kalejdoskopie oraz nieuchwytność działań składających się na SEO powoduje, że przedsiębiorcy tak naprawdę nie wiedzą, na czym polega optymalizacja serwisu oraz osiągnięcie widoczności w wynikach wyszukiwania pod określone słowa kluczowe.

Wyobrażenia i domysły skutkują powstawaniem wielu mitów dotyczących firm SEO. A część z nich wychodzi z ust osób zajmujących się pozycjonowaniem. Branża SEO codziennie musi walczyć z mylnymi przekonaniami, by zyskać nowych klientów. Jakie są najpopularniejsze kłamstwa dotyczące pozycjonowania?

 

Podstawy optymalizacji i pozycjonowania

Jak widać na zestawieniu powyżej, czynniki SEO możemy roboczo podzielić na te związane z samą stroną (on-page, czyli na stronie) i te poza nią (off-page, czyli dosłownie poza stroną).

Poszczególne czynniki też oddziałują na siebie nawzajem i należy brać pod uwagę ich różne kombinacje. Co więcej, czynniki w zależności od niszy (konkretnego słowa kluczowego) mogą mieć różną wagę i znaczenie.

 

Jak pozycjonować obrazki w Google?

Do pozycjonowania firmowej strony przykłada się większość przedsiębiorstw. Aby znaleźć się w TOP3, przeznaczają niemałe budżety. Prowadzone działania mają na celu zwiększyć ruch na stronie internetowej, a co za tym idzie, przełożyć się na sprzedaż.

Pozycjonowanie dla wielu firm to jednak czarna magia, a w wytycznych Google poruszają się jak we mgle. Większość przedsiębiorców swoje wysiłki skupia na optymalizacji kodu i treści, nasyceniu contentu słowami kluczowymi i link buildingiem.

 

Adres główny strony z/bez www

Często zdarza się że strona dostępna jest pod różnymi wersjami adresów: z „www”, bez „www” czy pod adresem pliku index.php (np. www.domena.pl/index.php). Jeśli chcemy ustalić jeden adres główny dla naszej strony możemy zrobić to w bardzo prosty sposób za pomocą przekierowań zdefiniowanych w pliku .htaccess.

Rozwiązaniem tego problemu są dosłownie 2 linijki kotu w pliku .htaccess i wszystko będzie jak należy xD