lechowski / 21.06.2022

Ile kosztuje sklep internetowy? Przegląd i porównanie

PrestaShop podobnie jak i WordPress z WooCommerce to darmowy CMS, który również opiera cały design sklepu na szablonach. Dzięki którym możemy dostosować wygląd i funkcje administrowanego sklepu. Sam system Prestashop sprawdza się świetnie przy większych sklepach internetowych i ma dobrze rozbudowane funkcje do zarządzania sprzedażą. Dużą jego zaletą jest jeszcze domyśle obsługiwanie wielu języków i walut. W przypadku Prestashop również możemy zbudować sklep na dwa sposoby: 

 • Na bazie gotowego szablonu – jeśli posiadamy już określony zamysł i wiemy, w jakiej tonacji chcemy utrzymać stronę, PrestaShop pozwoli wybrać projekt odpowiednio zbliżony do potrzeb i koniecznych do zaimplementowania funkcji z ponad 2000 obecnych. Taki bazowy wzór jest następnie konsultowany z agencją względem wymaganych adaptacji oraz przystosowywany pod kątem oferty i zaprezentowanych założeń. Koszt wdrożenia sklepu internetowego Prestashop na bazie szablonu to od 4000 do 9000 zł netto.
 • Na bazie dedykowanego projektu graficznego – ponieważ zindywidualizowane rozwiązania zawsze są wartościowsze i mocniej rezonują z klientem i w tym wypadku opłaca się taką możliwość rozważyć. W danym ujęciu należy założyć, że konieczny budżet to od 12000 do 30000 zł netto.

Od wielu lat Prestashop był liderem w rankingu CMS wykorzystywanych do zarządzania sklepami internetowymi. Natomiast ostatnio pałeczkę lidera przejął WooCommerce. Nie zmienia to jednak faktu, że Prestashop jest wciąż bardzo dobrze rozbudowanym systemem i daje użytkownikom ogromną ilość możliwości do zarządzania i rozbudowy sklepu internetowego.

Koszt regulaminu i aspekty prawne

Właściciel sklepu internetowego jest odgórnie zobowiązany na mocy ustawodawczej zapewnić kupującym dostęp do warunków, jakie obowiązują przy zamawianiu określonych produktów. A także, jak każdy adres WWW obecny w Internecie musi opublikować w obrębie strony:

 • politykę prywatności;
 • zapisy mające zastosowanie przy RODO;
 • informację o wykorzystaniu ciasteczek;
 • klauzule informacyjne;
 • jasno określone zasady zbierania zgód względem przetwarzania danych osobowych.

Tego typu dokumentów, raczej nie powinniśmy tworzyć samodzielnie, chyba że mamy ku temu odpowiednie wykształcenie i jesteśmy na bieżąco z obowiązującym prawem. W innym razie możemy, nawet, korzystając z gotowych szablonów krążących po sieci, umieścić w całości zapisy, które albo nie wyczerpują warunków działania naszego sklepu, albo w ogóle ich nie zawierają. A jako operatorzy sprzedaży powinniśmy pamiętać o dodaniu nie tylko informacji o zasadach:

 • płatności;
 • dostawy;
 • zwrotów;
 • reklamacji.

A mieć, także na uwadze, iż adnotacje umieszczane w regulaminie są wiążące, w związku, z czym muszą być adekwatne do stanu rzeczywistego w naszym sklepie internetowym. I aby zapewnić sobie komfort bezstresowego prowadzenia sklepu należy przyjąć, iż cena przygotowania regulaminu przez kancelarię prawną wyniesie nas od 200 do 800 zł netto w zależności od ilości dokumentów jakie będą nam potrzebne. 

Koszt dodatkowych modułów

Dodatkowych wtyczek jest tysiące w zależności od funkcji jakie będą Ci potrzebne. Przy otwartych systemach CMS przeznaczonych dla sklepów internetowych takich jak WooCommerce, Prestashop, Magento koszt pojedynczego modułu waha się od 100 do 800 zł plus koszt wdrożenia. Pojawiają się również droższe moduły, ale są to wtedy bardzo zaawansowane rozwiązania.

Dobrym przykładem, który należy doliczyć do kosztu realizacji sklepu internetowego są moduły do metod płatności, dostawy oraz zautomatyzowane procesy fakturujące transakcję.Większość operatorów płatności czy wysyłek posiada darmowe modułu, ale nie wszyscy. Do integracji z niektórymi potrzebne jest wykupienie modułu (koszt ok. 100-200zł netto) oraz doliczenie kosztu wdrożenia (ok. 100 zł netto). 

Powyżej mówiliśmy wyłącznie o modułach dla systemów CMS typu Open Surce, w przypadku sklepów na dedykowanych rozwiązaniach pisanych od zera lub sklepach internetowych działających w modelu SaaS koszt takiego dodatkowego modułu będzie zawsze wyceniany indywidualnie oraz może być kilkukrotnie wyższy. 

Koszt domen i hostingu dla sklepu internetowego

W koszty utrzymania sklepu internetowego musimy wrzucić dodatkowo adres WWW (domenę) oraz hosting / serwer. Co prawda tego drugiego nie będziemy potrzebować, wybierając model SaaS, niemniej nie jest to najkorzystniejsza dla przedsiębiorcy opcja. Toteż, jeśli myślimy o tym, aby budować brand, rozpoznawalność i wartościową markę, lepiej nie chwytać się półśrodków. I od razu postawić na środowisko, nad którym od początku do końca sprawujemy kontrolę.

Przy wybraniu adresu / nazwy dla naszego sklepu online należy pamiętać o dobraniu lotnej, pasującej do działalności nazwy domeny. W tę zaopatrzymy się już za ok. 12 zł netto w pierwszym roku użytkowania. Koszt przedłużenia to od 70 do 120 zł  netto w zależności od operatora.

Gdy, zaś chodzi o wybór serwera musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Warto tutaj szczególnie skupić się na:

 • przestrzeni dyskowej;
 • infrastrukturze serwera (obecnie najwyższy standard zapewniają dyski SSD NVMe);
 • limitach transferu (jeśli obowiązują);
 • częstotliwości wykonywania kopii zapasowych.

I aby możliwie obniżyć koszt sklepu internetowego przyjemnie byłoby się przekonać, iż dostawca zasobów serwerowni zapewnia, także darmowy certyfikat SSL, bez którego nie będziemy mogli sprzedawać. Toteż warto wziąć pod uwagę również i ten atrybut przy wyborze usługodawcy.

Sam koszt hostingu współdzielonego to przeważnie od 70 do 400 zł rocznie. Lub od 700 do 2000 zł/rok, jeśli na potrzeby bardziej wymagających sklepów internetowych decydujemy się na opcję Cloud lub VPS.

Ceny contentu/treści i sesji zdjęciowych produktu

Treści i sposób opisania asortymentu w sklepie internetowym to bardzo ważny element rzutujący na zachęcenie do zakupu produktów oraz  konwersję. I o ile przyjęło się zakładać, iż opisy produktów dostarczane przez producentów są wystarczająco rzeczowe i nie ma sensu tworzyć ich: „rozcieńczonej” wersji. Tak jest to błąd nie wyłącznie z punktu widzenia SEO (gdyż zduplikowane treści mogą nam zaszkodzić), a także z uwagi na sam aspekt sprzedażowy.

Jako że taki suchy i techniczny sposób prezentacji towaru nie zawiera w sobie koniecznej nuty perswazji, a więc nie pokazuje odbiorcy, jak będzie się z daną rzeczą czuć, mając ją w swoich zasobach lub z niej korzystając. Co oznacza, iż nie wzbudza w odwiedzającym wspomnianych chwilę wcześniej emocji – dźwigni sprzedaży.

Należy bowiem pamiętać, iż w obrębie e-sklepu przyswajamy rzeczy wyłącznie oczami i pozyskanym w ten sposób wrażeniem o tym, jakie to, co widzimy powinno być. Musimy, zatem wiedzieć, iż aby wzniecić w odbiorcy ten pożądany feeling należy postawić, zarówno na mocne oraz sugestywnie zarysowujące walory produktów zdjęcia, jak i kuszące treści opisowe.

Z jakim kosztem musimy się w takiej sytuacji liczyć?

W przypadku opisów należy liczyć się z ceną od 20 do 50 zł za 1000 znaków w zależności od oczekiwanej jakości tekstu i copywritera. Podczas gdy fotografia produktu to koszt od 20 do 60 zł za zdjęcie.

Dodatkowo, jeżeli nie chcemy tak przygotowanych ujęć dodawać do platformy sami, możemy taką usługę zlecić. Koszt wprowadzenia produktu (treści, zdjęć, opisu/tytułu SEO, dobranie kategorii) to wydatek rzędu od 5 zł za pojedynczy produkt.

Koszt administracji i obsługi sklepu internetowego

Przy ocenie tego, ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego, nie uda się ominąć wydatków związanych z nadzorowaniem i wdrażaniem nowych funkcjonalności lub modułów.

Mimo, że w większości rozwiązań możemy cały sklep internetowy obsługiwać sami, tak z czasem czymś zasadnym może okazać się zatrudnienie odpowiedniej osoby lub powrót do wykonawcy w celu rozbudowy lub aktualizacji e-sklepu. 

Dobrze będzie przy tej okazji wiedzieć, iż średnia stawka godzinowa WebDevelopera strzelca to obecnie od 60 do 100 zł netto. Natomiast stawka programisty to od 80 do 140 zł netto za godzinę.

Dodatkowo można pomyśleć o stałym wsparciu techniczno-merytorycznym gdzie agencja stale dba o odpowiednie funkcjonowanie sklepu, aktualizacje oraz jego rozbudowę. Ceny wsparcia technicznego dla sklepu internetowego wahają się od 100 do 600zł netto miesięcznie w zależności od ilości zadań w danym pakiecie wsparcia. 

Koszty marketingu i reklamy sklepów internetowych

To ile kosztuje wykonanie sklepu internetowego to jedna kwestia, od której zaczynamy przygodę z ecommerce. Drugą myślę, że nawet ważniejszą kwestią jest marketing i prace związane z popularyzacją marki. W tym zakresie mamy do wyboru szereg rozwiązań takich jak: pozycjonowanie się w wyszukiwarce Google (SEO), prowadzeniu kampani reklamowych Google Ads / Google Merchant Center / Facebook Ads / Instagram w zależności od charakteru i profilu brandu. Do tego nie należy zapominać o portalach reklamowych takich jak Ceneo / Alani / Domodi / Empik, które świetnie sprawdzają się w niektórych branżach. 

Naturalnie każda z tych opcji niesie za sobą wydatek, często niebagatelny, który pozwoli nam na przebicie się przed konkurencję. Koszt powyższych działań dla e-sklepów trzeba wyceniać indywidualnie ze względu na ogromne rozbieżności budżetów w zależności od branży.

Podsumowanie

To ile kosztuje założenie sklepu internetowego zależy w głównej mierze od wybranej technologii do zarządzania sklepem oraz zaawansowania jego wyglądu. A także od samego charakteru naszej działalności. Zupełnie inne koszty poniesie przedsiębiorca pracujący w modelu dropshipping, a różne właściciel butiku. Niemniej warto pamiętać, aby znacznie bardziej skupić się na wyznaczonym biznesowym celu i dążeniu do niego, niż na i tak będących częścią całego procesu kosztach.

Cennik realizacji sklepów internetowych

Typ sklepu internetowego

Cena

Mały, prosty sklep internetowy

2000-3000 zł

Standardowy sklep internetowy

3000-6000 zł

Duży sklep internetowy

6000-20000 zł

Sklep internetowy połączony ze stroną

5000-12000 zł

Sklep WooCommerce – na bazie szablonu

2000-5000 zł

Sklep WooCommerce – dedykowany projekt graficzny

6000-14000 zł

Sklep Prestashop – na bazie szablonu

4000-9000 zł

Sklep Prestashop – dedykowany projekt graficzny

12000-30000 zł

Sklep Magento 2

od 20000 zł wzwyż

Sklep SaaS

200 – 1400 zł mies.

Cennik tworzenia sklepów internetowych [ceny netto]

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej (hosting, domena)?

Własna strona internetowa stworzona na przykład w oparciu o system zarządzania treścią WordPress nie wymaga opłacania żadnych abonamentów. Jedynymi obowiązkowymi kosztami utrzymania strony www jest domena czyli nazwa strony internetowej oraz hosting zwany też serwerem. Bez tych dwóch elementów nasza strona internetowa nie będzie działać. Koszt utrzymania domeny internetowej waha się od 30 zł do 120 zł rocznie. Natomiast koszt hostingu to od 70 zł do 400 zł rocznie. Cena hostingu uzależniona jest od wielkości strony i potrzebnych zasobów serwerowych. Na potrzeby małych strony wystarczający będzie hosting w przedziale cenowym od 70 zł do 120 zł rocznie. Obydwie usługi opłaca się raz do roku.

 


Usługi po stworzeniu strony internetowej

Mając już nową stronę internetową możecie po kilku miesiącach potrzebować wprowadzenia zmian lub dodania nowych funkcjonalności, których nie będzie w stanie samodzielnie wprowadzić z panelu administracyjnego strony tylko będzie potrzebna pomoc profesjonalisty. Wprowadzenie takich modyfikacji już po zakończeniu pracy nad stroną przez agencję wyceniane jest indywidualnie. Przeważnie wycenia tworzona jest na podstawie zaawansowania funkcji i czasu pracy jaki będzie potrzebny na realizację. Cena godziny pracy programisty waha się od 60 zł do 120 zł.

 


Czy warto inwestować w tanie strony internetowe?

Cena strony internetowej składa się z wielu składowych. Każdy etap realizacji wymaga odpowiedniego czasu pracy, specjalistów i narzędzi. Decydując się na tanią stronę internetową będzie musieli się liczyć że nie będzie ona wykonana z dużą starannością i może nie przynosić nam odpowiednich efektów. Pamiętaj, że powierzając realizację strony www profesjonalistą będziesz mógł korzystać z ich doświadczenia i wiedzy, które wykorzystają przy budowie Twojej strony internetowej. Dobrze wykonana witryna pomoże Ci w zdobyciu nowych klientów i zwiększenia zysków.

 


Podsumowanie

Jak widać, nie można podać jednej stałej ceny dla stworzenia różnych stron internetowych. Wszystko zależy od jej wielkości i zaawansowania. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z tym poradnikiem będziesz wiedzieć jak przygotować się do wyceny strony internetowej, na co zwrócić uwagę i jakiego przedziału cenowego możesz się spodziewać.

 


Cennik stron internetowych

Typ strony internetowej

Cena od

Cena do

Czas realizacji

Strona Blog

1 200 zł

2 000 zł

1 – 2 tygodnie

Strona Wizytówka

1 200 zł

2 200 zł

1 – 2 tygodnie

Strona One Page

1 200 zł

2 400 zł

2  tygodnie

Strona Landing Page

1 300 zł

2 900 zł

2  tygodnie

Strona firmowa

1 800 zł

3 400 zł

2 – 3 tygodnie

Duża strona internetowa

2 800 zł

6 500 zł

3 – 4 tygodnie

Strona dedykowana

4 000 zł

indywidualna

3 – 8 tygodni

Strona e-learningowa

3 000 zł

7 000 zł

3 – 4 tygodnie

Strona z katalogiem produktów

3 000 zł

6 000 zł

3 – 4 tygodnie

Strona ze sklepem i blogiem

3 200 zł

9 000 zł

3 – 5 tygodni

Cennik stron www [ceny netto]

Co powinien zawierać audyt SEO strony internetowej?

Audyt SEO pozwala zdiagnozować szereg błędów oraz obszarów ryzyka, które należy wziąć pod uwagę w procesie optymalizacji strony internetowej, a także jej dalszej promocji w wyszukiwarkach (w polskich realiach głównie w wyszukiwarce Google). Audyt SEO powinien być bardzo rozbudowany i szczegółowy, gdyż mówi się nawet o 200 czynnikach (i tysiącach ich permutacji), które wpływają na pozycjonowanie w Google. Jednocześnie powinien wskazywać, które czynniki są priorytetowe i jakie błędy należy wykluczyć w pierwszej kolejności.

Kluczowe obszary audytu SEO strony www to:

 1. crawlowanie, indeksowanie, renderowanie, czyli komunikacja z Googlebotem na poziomie robots.txt, meta robots, X-Robots-Tag, sitemap.xml, poruszania się po stronie (analiza logów serwera i danych w Google Search Console), JavaScript SEO w kontekście wydajności i poprawnego serwowania treści oraz elementów nawigacji
 2. tytuły i meta dane (czyli jak strona wyświetla się w wynikach wyszukiwania – tzw. SERP)
 3. struktura serwisu i nawigacja (czy architektura informacji i linkowanie wewnętrzne sprzyjają rozprowadzaniu autorytetu i targetowaniu właściwych słów kluczowych)
 4. budowa adresów URL (struktura katalogów, używane znaki, obsługa parametrów w kontekście linków kanonicznych – np. przy nawigacji fasetowej w e-commerce)
 5. treści tekstowe (czy treść jest unikalna, dobrze dopasowana do targetowanych fraz i pokrywa wybrane tematy)
 6. statusy odpowiedzi serwera w linkowaniu wewnętrznym i w linkach wychodzących (czy nie są wywoływane błędy 404, zbędne przekierowania 3xx osłabiające crawl budget, statusy 5xx) 
 7. duplikacja treści (duplicate content) – wewnętrzna i zewnętrzna
 8. thin content i związane z tym zagrożenia dla oceny jakości serwisu oraz indeksowania zasobów
 9. kanibalizacja (np. między zasobami sklepu i częścią blogową)
 10. analiza poprawności kodu HTML w zakresie wpływającym na komunikację z robotami Google i techniczną ocenę strony
 11. wydajność / szybkość ładowania strony (TTFB, całkowity czas ładowania, rozkład ładowania elementów, FCP, FMP)
 12. bezpieczeństwo (unikanie mixed content, brak weryfikacja, czy strona nie jest zainfekowana, malware / emisja linków „na doczepkę”)
 13. czynniki behawioralne – User Experience (wpływające na jakość pozyskanego ruchu i jego utrzymanie, a także widoczność w mobile)
 14. weryfikacja logów serwera
 15. historia ruchu organicznego i widoczności w Google (głównie w kontekście ważniejszych aktualizacji algorytmu)
 16. analiza profilu linków prowadzących do witryny (a także weryfikacja pod kątem ewentualnych kar – filtrów)
 17. sugestie dotyczące kluczowych czynników wzrostu i dające podstawy do ustalenia strategii SEO na przyszłość
 18. analiza kluczowych konkurentów w bezpłatnych wynikach wyszukiwania (architektura informacji, budowa stron docelowych, content gap, link intersect)

Wszystkie te obszary są uwzględniane w realizowanych przeze mnie kompleksowych audytach SEO stron www, sklepów internetowych oraz blogów i serwisów contentowych.

Co po wykonanym audycie SEO?

Wykonany przeze mnie audyt SEO jest samodzielnym produktem. Nie wiąże się z żadnym długofalowym zobowiązaniem. Może oczywiście po nim nastąpić rozmowa o dalszej współpracy, lecz równie dobrze finalnie dostarczany raport może wykorzystać inny specjalista lub agencja SEO.

Analiza SEO – cena, oferta, czyli ile to kosztuje?

Ile kosztuje audyt SEO? Zawsze jest to wyceniane indywidualnie. Koszt usługi zależy od takich czynników jak wielkość serwisu (bądź ekosystemu, jeśli mowa też np. o subdomenach, wersjach językowych), zakresu analiz (on-page, off-page, analiza konkurencji), a także skali biznesu oraz branży, w której działa. Czasem sam proponuję mniejszy audyt, gdy nie widzę ekonomicznego uzasadnienia dla bardzo rozległych prac. Czasem, aby mieć pełen obraz sytuacji, muszę zaproponować bardziej rozległy zakres analiz SEO.

Zwykle kompleksowy audyt SEO dla średniej wielkości serwisu, sklepu internetowego (analiza strony, treści, historii, badanie profilu linków i analiza konkurencji) to koszt rzędu 5000-10000 PLN netto.