lechowski / 19.11.2021

Błędy SEO jakie ma prawie każdy sklep PrestaShop

PrestaShop to najpopularniejszy silnik, na którym tworzone są w Polsce sklepy internetowe. Według badania LinuxPL stanowią one aż 52,4% naszego e-commerce. Mimo tak dużej popularności i licznej grupy programistów nieustannie udoskonalających tę platformę, PrestaShop wciąż boryka się z pewnymi mankamentami. Jeśli korzystasz z tego silnika i choć raz napotkałeś się na błąd związany z działaniem systemu – wiesz o czym mówię. Jednym z takich błędów jest złe zaprojektowanie niektórych elementów pod SEO (pozycjonowanie). Jeśli prowadzisz sklep PrestaShop i zależy Ci na jak najlepszej optymalizacji sklepu pod SEO – ten artykuł jest dla Ciebie.

Powielony link na kafelce produktu

W momencie przeglądania danej kategorii produktowej, widzisz zawartą w niej listę produktów. Każdy z tych produktów znajduje się w tak zwanej kafelce. Wspomniana kafelka składa się zazwyczaj z następujących elementów: zdjęcia produktu, nazwy i ceny. Poniżej przykład kafelek:

Powielanie opisu kategorii na paginacji / Błędy SEO jakie ma prawie każdy sklep PrestaShop

Zgodnie ze sztuką, każda kafelka produktowa powinna zawierać 1 link do produktu, który prezentuje. Logiczne, prawda?

Tymczasem w domyślnym szablonie PrestaShop i większości płatnych szablonów, kafelka taka posiada dwa linki.

Jeden znajduje się na zdjęciu produktu. Po kliknięciu na fotografię, przechodzisz do danego produktu.

Drugi link znajduje się na tytule. I tu podobnie jak wyżej – po kliknięciu w tytuł lądujesz na produkcie.

Tak więc mamy dwa miejsca, w które można kliknąć, aby przejść do produktu: zdjęcie oraz tytuł. Oba z takimi samymi linkami. Dublują się, zupełnie niepotrzebnie.

Powielony link na kafelce produktu / Błędy SEO jakie ma prawie każdy sklep PrestaShop

A co, gdyby zrobić jeden link? W końcu po co dwa, skoro kierują do tej samej strony. Rozwiązaniem jest stworzenie takiej kafelki produktowej, której cała powierzchnia stanowi link do produktu:

Pojedynczy link na kafelce produktu / Błędy SEO jakie ma prawie każdy sklep PrestaShop

Tak więc nieważnie gdzie klikniesz – w zdjęcie, nazwę, czy nawet cenę, a przekieruje Cię do danego towaru.

W ten sposób nie mnożymy niepotrzebnie linków. Jest ich mniej, więc mają większą moc. Nie wyczerpujemy też niepotrzebnie Crawl Budgetu.

Takie rozwiązanie to również ukłon w stronę użytkowników smartfonów, którzy nie muszą celować w konkretne miejsce, aby przejść do strony produktu. Klikają po prostu tam, gdzie sięga palec w danej chwili, i tam, gdzie jest najwygodniej kliknąć (właściwie to stuknąć w ekran).

Powielanie opisu kategorii na paginacji

Każdy dobrze zoptymalizowany pod SEO sklep internetowy powinien mieć rozbudowany opis poszczególnych kategorii produktowych. Jeśli już takie opisy posiadasz – jesteś na dobrej drodze. Muszę Cię jednak zmartwić, bo w niektórych przypadkach będziesz mieć problem z duplikacją treści.

Sytuacja taka ma miejsce, gdy w danej kategorii mamy dużo produktów i pojawia się paginacja (dzielenie listy produktów na strony – np. strona 1, 2, 3, 4). PrestaShop domyślnie wyświetla opis kategorii na każdej stronie paginacji. Tak więc jeśli mamy 4 strony z listą produktów kategorii ABC, na każdej z tych 4 stron będzie taki sam opis. I mamy duplikację treści.

Rozwiązaniem problemu jest ustawienie wyświetlania opisu kategorii w ten sposób, aby wyświetlał się wyłącznie na pierwszej stronie listy produktów. To strona najważniejsza, i właśnie ją chcemy pozycjonować.

Niewłaściwa architektura Breadcrumbs

Breadcrumbs, zwane też okruszkami, to linki pokazujące w którym miejscu się znajdujemy i jakie są strony macierzyste przeglądanej strony. Jeśli nie rozumiesz o czym mówię, to poniższy screen powinien wszystko wyjaśnić:

Niewłaściwa architektura Breadcrumbs / Błędy SEO jakie ma prawie każdy sklep PrestaShop

Na czym polega błąd w większości sklepów PrestaShop? Ostatni element listy jest z linkiem. A nie powinien być. Do czego linkuje? Do samego siebie. Przyznasz, że patrząc ze strony użytkownika jest to bez sensu.

Nie inaczej jest jeśli mowa o SEO. Tworzony jest dodatkowy, niepotrzebny link. Robot Google w niego wchodzi i… ląduje na tej samej stronie. W ten sposób wykorzystywany jest bezproduktywnie Crawl Budget.

Podsumowanie

Sprawdź koniecznie, czy czasem Twój PrestaShop nie posiada któregokolwiek z wyżej wymienionych błędów. Jeśli posiada – czym prędzej się ich pozbądź, a pomożesz sklepowi zdobywać coraz wyższe lokaty w Google. Powodzenia!